Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Strahovský opat poděkoval Zemanovi za postoj k Putnově profesuře

Česko

  16:20
PRAHA - Opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi za postoj ke jmenování Martina C. Putny profesorem. Sdělila to Zemanova mluvčí Hana Burianová. Pojezdný se s prezidentem sešel v pátek, tedy v den, kdy vyšlo najevo, že Zeman odmítl jmenovat literárního vědce Putnu profesorem. Podle Putny má opat právo na svůj názor.

Opat Michael Josef Pojezdný foto: Lidové noviny

Zeman Pojezdného přijal, aby s ním diskutoval o spolupráci církve se státem. "V průběhu setkání mimo jiné opat Pojezdný vyjádřil poděkování prezidentu republiky za jeho postoj ve věci profesorské kandidatury Martina C. Putny," uvedla Burianová.

ČTĚTE DÁLE:

"Pana opata zdravím a zahrnuji ho do svých modliteb," řekl Putna s tím, že každý má právo vyjádřit svoje názory.

Podle Burianové Zeman bude jmenovat nové profesory 11. června. "Do té doby odmítáme jakékoliv spekulace o tom, koho prezident republiky jmenuje či nejmenuje profesorem na základě svého práva daného ústavou," uvedla mluvčí.

Podle ní nyní neexistuje žádné oficiální prezidentovo stanovisko, koho bude či nebude profesorem jmenovat. Zeman prý pouze vyjádřil své výhrady k Putnovi.

Putna je trnem v oku některým církevním hodnostářům

Proč opat prezidentovi děkoval, není jasné. Nepodařilo se ho kontaktovat. Podle některých hlasů z církevních kruhů je prý možné, že určitým církevním hodnostářům by mohly vadit Putnovy liberální postoje, jeho orientace či účast na homosexuálním pochodu Prague Pride.

Hlavním Putnovým vědeckým tématem je zmapování dějin katolicismu v novodobé české kultuře s přihlédnutím k evropskému a světovému kontextu. Ve své publicistické činnosti se věnuje i tématu homosexuality v literatuře či církvi.

Akademickou obec zaskočilo prezidentovo rozhodnutí nejmenovat literárního vědce Putnu profesorem. Vysokoškolští pedagogové to považují za zásah do akademických svobod. Jmenování profesorů je sice plně v kompetenci prezidenta, dřív ale hlavy státu návrhy akademiků respektovaly. Proti nejmenování už se ohradila Univerzita Karlova, kde Putna působí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!