Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strakonický řezník dostal 15 let, nožem brutálně zavraždil mladíka

Česko

  9:50
BRNO - Řezník ze Strakonic Václav Tausch si za vraždu muže po malicherné hospodské hádce odpyká 15 let v nejpřísnějším typu věznice. S konečnou platností to potvrdil Ústavní soud, když nezjistil žádné porušení základních práv, a tak odmítl Tauschovu stížnost pro zjevnou neopodstatněnost.

Václav Tausch si za vraždu mladíka odsedí 15 let. foto: ČTK

Verdikt padl neveřejně před několika dny. Tausch svou oběť zabil nožem před hospodou.

Ve stížnosti Tauschova obhajoba mimo jiné tvrdila, že obecné soudy při uložení patnáctiletého, tedy nejpřísnějšího možného trestu vzaly v potaz jen přitěžující okolnosti. Naopak ignorovaly vše, co svědčilo ve prospěch řezníka. Například silnou opilost, údajný nepřímý úmysl, podíl soka na vystupňování konfliktu a řádný život, který recidivista Tausch vedl od posledního odsouzení.

Ústavní soud s názorem obhajoby nesouhlasil. "Obecné soudy se při rozhodování o uloženém trestu odnětí svobody a jeho výměře podrobně zabývaly všemi skutečnostmi pro toto rozhodování podstatnými," konstatoval senát se zpravodajem Stanislavem Balíkem. Tauschovi přitížil stupeň nebezpečnosti činu pro společnost, jeho provedení, snížená možnost nápravy a kriminální minulost.

Opilý Tausch se předloni v srpnu v jednom ze strakonických barů pohádal s šestadvacetiletým mužem. Rozhodli se, že si půjdou vyřídit spor na ulici, Tausch však utekl. Zhruba za čtvrt hodiny se do baru vrátil vyzbrojený dvěma noži. Oba rozhádaní muži znovu vyšli před podnik, kde Tausch na svou oběť zaútočil a dvakrát ji bodl do hrudníku. Mladík na místě zemřel, podle znalců by ho nezachránila ani okamžitá pomoc lékařů.

Tausch pracoval jako řezník na strakonických jatkách. S nožem v ruce útočil už dříve, má bohatou kriminální minulost. Ohrožoval svou manželku či policistu a lidem prý hrozil i vydloubáním očí. Znalci konstatovali, že jde o alkoholika s nízkou inteligencí, který v opilosti bývá agresivní.

Závažnost trestných činů, které páchal, se navíc stále stupňovala. Tausch původně policistům řekl, že si na srpnovou událost vůbec nepamatuje. Později svou výpověď změnil a tvrdil, že hádku v baru vyprovokovala jeho oběť, která ho pak venku na ulici napadla. Trval na tom, že na samotný útok s nožem si nevzpomíná.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat