Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Strana sama pro sebe

Česko

V čele s Jiřím Čunkem zůstávají lidovci rozdvojeni a stále nevědí, kam a jak dál

KOMENTÁŘ

Lidovcům se opět nepodařil krok z bludného kruhu. Nejde ani tak o to, že jejich předsedou zůstává Jiří Čunek: úterní celostátní konference KDU-ČSL mu v krajním případě mohla vyjádřit nedůvěru, avšak nikoli jej odvolat z předsednické funkce. Čunek by býval musel sám odstoupit, anebo by jej musel odvolat dubnový sjezd strany. Odstoupit však nehodlal a ani nemusel, neboť tlak, který na něj v uplynulém týdnu vyvinuli „povstavší“ senátoři, někteří poslanci a pár krajských, mimochodem početně slabších organizací strany, před celostátní konferencí náhle povolil. Apokud jde o dubnový stranický sjezd, ten má být programový, a jestli se změní i na volební, rozhodne se širší vedení KDU až příští měsíc. Vezměme to ale popořádku...

Když selhala režie

Tlak na Čunka nevyprchal sám od sebe, jakkoli lidová strana připomíná už měsíce píchnutou duši, z níž nezadržitelně uniká vzduch. Přičinili se o to ve vzájemné součinnosti Miroslav Kalousek a - ano! - Jiří Čunek. Osobní agitací působili na svoje příznivce v tom smyslu, že není-li výměna předsedy KDU-ČSL bezprostředně možná, nemá také smysl vyhrocovat na konferenci ohledně tohoto tématu atmosféru. Jak Čunkovi stoupenci, tak jeho oponenti se měli vystříhat vzájemného osočování a nenavrhovat konferenci konfliktní usnesení, jež by - přehnaně vyjádřeno - buď vydávala Čunka za světce a kaceřovala jeho odpůrce, anebo by naopak požadovala s Čunkem a jeho vedením rázně skoncovat.

Když jako druhý v pořadí vystoupil na celostátní konferenci Miroslav Kalousek a zatleskali mu i skalní čunkovci, zdálo se, že předjednaný scénář platí. Režie však selhala, když se ke slovu dostal Vladimír Derner, bývalý královéhradecký vicehejtman, člen krajského zastupitelstva a známá lidovecká tvář, jenž se velmi sugestivně zastal Jiřího Čunka a vyjádřil nelibost nad těmi spolustraníky, kteří jej veřejně kritizují.

Protože Derner náleží v KDU-ČSL mezi známé „úhlavní přátele“ Miroslava Kalouska, válečná sekyra byla rázem vykopána. Oba tábory se do sebe zakously a došlo i na návrhy radikálních usnesení, jež naštěstí pro KDU-ČSL neprošly.

To, co bylo schváleno, totiž že „celostátní konference KDU-ČSL bere na vědomí informace předložené předsedou strany J. Čunkem a přijímá jeho vysvětlení“, je formulace do té míry bezzubá, že nevyvolá ve straně konflikt, ale také s ní nepohne ani o milimetr kupředu v situaci, kdy Čunkovo trestní stíhání pokračuje a na KDU-ČSL bude tato okolnost ještě kdoví jak dlouho dopadat.

Citované usnesení a pak ještě jedno, spanile se dožadující, „aby únik informací z vyšetřovacího spisu Jiřího Čunka byl řádně vyšetřen“, byla podle předsedovi nakloněných lidovců schválena 56 hlasy ze 78 přítomných členů celostátní konference. Čunkovi kritici s tím ale nesouhlasí. Když totiž předsedovi lidé - nikoli Čunek sám! - pokazili dohodnutou režii zasedání, Miroslav Kalousek a někteří jeho příznivci opustili jednací sál. „Odešly Čechy a zůstala moravská strana,“ vyjádřil se jistý účastník zasedání, vyjádřiv tak obavu z česko-moravského dualismu, pro lidovou stranu odjakživa mimořádně nebezpečného.

Čunkovci napočítali sedm person, jež odešly s Kalouskem, zatímco kalouskovci hovoří o několikanásobku. I někteří z těch, kteří zůstali až do konce zasedání konference, se nicméně obávají, že nebyla usnášeníschopná, protože odešedších bylo příliš. Navíc předsedající schůze prý před inkriminovaným hlasováním neověřil počet přítomných v sále.

Každá taktika má své meze

Tak či onak lidová strana opět „hlasovala nohama“, což je od 7. února 2007, kdy Senát vydal Čunka k trestnímu stíhání, na zasedáních celostátního výboru, celostátní konference a sem tam i předsednictva strany známý jev. Někteří členové těchto stranických orgánů mají za to, že než zaujmout jednoznačný postoj, je taktičtější po gentlemansku se včas „vypařit“ a zásadní rozhodnutí odsunout.

Tak jako všechno má své meze, i tato odkládací taktika narazí na zeď. Tou se mohou stát výsledky KDU-ČSL ve volbách do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu příští rok na podzim. Čunek s předsednictvem, jež mu loňský mimořádný sjezd zvolil podle jeho gusta, nepřišli za uplynulý rok se žádnou politickou vizí, a dokonce ani ne s nějakým nosným nápadem, jímž by KDU-ČSL získali pozornost veřejnosti. Vedení, jež nevede, dokáže však asi jen velmi obtížně stranu připravit na příští volební klání. Pokud by lidovci v příštích volbách výrazně neuspěli, s Čunkem by přišli o celé vedení strany. Udrželi by pak svoji bárku na hladině, když náhradníci na kapitánský můstek nejsou na dohled?

Petr Nováček komentátor ČRo 1-Radiožurnálu Někteří členové stranických orgánů mají za to, že než zaujmout jednoznačný postoj, je taktičtější po gentlemansku se včas „vypařit“ a zásadní rozhodnutí odsunout

O autorovi| e-mail: pnovacek@cro.cz

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...