Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Strany se bojí Janotova propočtu

Česko

Ministerstvo financí chce před volbami ohodnotit ekonomické programy stran. Těm se to nelíbí

PRAHA Ministr financí Eduard Janota chce lidem připravit ojedinělého průvodce předvolebními programy jednotlivých politických stran. Navrhuje, aby jeho ministerstvo v předvolebním období analyzovalo ekonomické programy hlavních politických stran a vyčíslilo jejich dopad na státní rozpočet.

Propočty by mohly sloužit voličům jako jedno z kritérií při posuzování reálnosti předvolebních programů a slibů.

„Pokud k tomu získáme mandát, rádi bychom takové propočty uskutečnili. Bylo by to velmi prospěšné,“ řekl Lidovým novinám Janota.

Politické strany se ale takového „vysvědčení“ obávají. Argumentují přitom převážně tím, že ministerstvo financí není zcela nezávislé a apolitické. Proti iniciativě vystupují hlavní politické strany – ODS a ČSSD.

„Při vědomí množství hrubých chyb, kterých se v nedávné minulosti ministerstvo financí dopustilo, jsme zásadně proti takové iniciativě,“ řekl ekonomický expert ODS Michal Doktor. „My dáme náš ekonomický program na trh, nechť ho posoudí nezávislé autority, ministerstvo financí takovou autoritou není.“

Neochotu nechat stranický předvolební program testovat ministerstvem financí vyjádřil i stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban. „Tohle mi připadá, jako kdyby žák vypracovával hodnocení na učitele. Je to přehnaná ambice ministerstva financí. Abychom chodili ke zkoušce s volebním programem, je mimo rámec demokratických zvyklostí. Není možné, aby úředníci ministerstva financí vystavovali nějaké známky politickým stranám,“ uvedl Urban.

Obavy z toho, jakým způsobem by úředníci ministerstva financí vyhodnocovali předvolební ekonomické programy, vyjadřuje také místopředseda lidovců Pavel Horák. „Museli bychom mít možnost dohlédnout, zdali jsou správně chápána jednotlivá opatření našeho ekonomického programu. Aby nedocházelo k vytrhávání věcí z kontextu,“ podmínil Horák souhlas své strany s auditem programu ministerstvem financí. Připustil, že výsledky hodnocení by mohly vyvolávat spory politiků a ministerských úředníků. „Například my prosazujeme zdanění hazardu a dovedu si představit, že by tuto iniciativu mohli úředníci ministerstva ve svých výpočtech pominout. To ale může přinést nějakých 5–7 miliard, které mohou v pomyslném pořadí ekonomických programů stran hrát důležitou roli,“ vysvětlil Horák.

Pochybnost o odbornosti ministerských úředníků vyhodnotit ekonomická opatření např. v oblasti ekologie vyjádřil i poslanec Strany zelených Martin Bursík.

Jedinou parlamentní politickou stranou, která vyslovila Janotově iniciativě podporu, je TOP 09. Její místopředseda Miroslav Kalousek sice připustil, že by konkrétní závěry ministerstva mohly vyvolávat politické tlaky, avšak zdůraznil, že ministerstvo financí zveřejňuje korektní kalkulace. „Bylo by to poprvé, co by ministerstvo takové hodnocení provedlo, ale bylo by to k dobru věci,“ řekl Kalousek.

***

Postoje hlavních politických stran Jak strany hodnotí Janotovu iniciativu

ODS – je proti. Upozorňuje, že ministerstvo financí v minulosti vydalo několik chybných odhadů, zejména týkajících se vývoje HDP. Ministerstvo prý ani není dostatečně nestranné. ČSSD – je proti. Tvrdí, že ministerstvo financí není dostatečně apolitické. KDU-ČSL – má podmínku. Aby s iniciativou souhlasila, muselo by být umožněno zástupcům strany účastnit se vyhodnocovacího procesu. Vyhodnocování výsledků prý bude podléhat politickým tlakům. TOP 09 – je pro. Ministerstvo financí považuje za dostatečně nezávislé i erudované. Má ale obavy, že se strany nebudou chtít s hodnocením určitých navrhovaných opatření smířit a bude docházet ke sporům mezi stranami a ministerstvem. Strana zelených – je proti. Tvrdí, že ministerstvo nemá k hodnocení dostatečné kapacity.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!