Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Strany se přou o krizi

Česko

Česku finanční kolaps nehrozí, prohlašuje vláda i ČNB. Opozice nesouhlasí

PRAHA Vláda a opozice se nemohou shodnout, zda české ekonomice hrozí kvůli globální finanční krizi akutní nebezpečí, či nikoliv. Zatímco ministr financí Miroslav Kalousek vyzývá opozici, aby nešířila paniku, opoziční lídr Jiří Paroubek tvrdí, že krize do Česka přijde a vláda situaci „bagatelizuje“.

„Nenavrhuji žádná mimořádná opatření, protože situace v České republice žádná mimořádná opatření nevyžaduje,“ řekl včera ministr financí Miroslav Kalousek po mimořádné schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem a guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou. Kalousek pouze připustil, že hospodářský růst Česka se v důsledku světové finanční krize sníží. „Končí výjimečně dobré časy a začínají časy normální, ale nikoliv krize,“ uvedl Kalousek.

S jeho hodnocením souhlasil i Tůma. Ten uvedl, že český bankovní sektor je i přes otřesy na světových trzích stabilní. „V žádném případě nejsou ohroženy vklady lidí,“ zdůraznil Tůma.

Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek však optimistické hodnocení vlády i ČNB odmítá. „Nevím, z jakých důvodů to říkají, možná protože je 14 dní před volbami,“ řekl Paroubek. Ačkoliv i on připustil, že domácí bankovní systém je v současnosti stabilní, trval na tom, že Česko krize nemine. „To v globalizovaném světě není možné,“ prohlásil.

Šéf socialistů Paroubek proto v sobotu podle svých slov plánuje navrhnout vedení ČSSD postup na odvrácení krize. „Chci navrhnout organizační postup, jak zabezpečit to, abychom mohli předložit program opatření, které zabrání rozpoutání krize, jež do České republiky přijde,“ řekl včera Paroubek. Odmítl však uvést podrobnosti plánu.

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) zase požaduje po Kalouskovi „zreálnění“ návrhu státního rozpočtu na příští rok, který vláda odsouhlasila v září a který nyní čeká na schválení poslaneckou sněmovnou.

Při sestavování návrhu rozpočtu s deficitem 38,1 miliardy korun totiž Kalousek kalkuloval s původně odhadovaným hospodářským růstem ve výši 4,8 procenta. Reálný růst ekonomiky, a tím i očekávané daňové příjmy rozpočtu ale v důsledku globální finanční krize budou s velkou pravděpodobností nižší. Podle Sobotky by tempo růstu domácí ekonomiky v příštím roce mělo být pouze okolo 3 procent. Kalousek plánuje revidovat rozpočtové příjmy až na přelomu roku.

„Končí výjimečně dobré časy a začínají časy normální,“ říká Kalousek

Autor: