Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stráský se zbavuje lidí, kteří rozhodovali o výjimce

Jan Stráský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Stráský. | foto: Lidové noviny

VIMPERK Šéf šumavského národního parku Jan Stráský v pátek odvolal svého náměstka a zároveň vedoucího oddělení státní správy Tomáše Hlavatého, jenž rozhoduje o výjimce k použití jedů proti kůrovci. Ačkoliv ji nevydal, Stráský nechal biocidy rozmístit. Za porušení zákona teď parku podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) hrozí až milionová pokuta. Ekologové apelují na ministra životního prostředí, aby povolovací řízení v parku prověřil. Nezákonný postup Stráského se setkal s kritikou.

Třeba Strana Zelených i Český svaz ochránců přírody odsuzují bezprecedentní jednání Stráského, který umožnil použití jedovatých látek v nejcennější oblastech Šumavy dokonce i navzdory postoji ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS).

Čtěte také:

Ředitelka odboru vnějších vztahů ministersva Ilona Chalupská v pátek řekla, že úřad k věci vydá své stanovisko až poté, co se seznámí se závěry šetření ČIŽP.

Lapače rozmístěné v Národním parku Šumava.

Stráský v pátek ráno řekl, že chce zjistit, kdo v rezervaci v rozporu se zákonem a příkazem Chalupy otrávené trojnožky a lapáky na kůrovce rozmístil i na mokřady. Pokud viníka najde, bude uvažovat o jeho potrestání. Namísto toho ale odvolal Hlavatého, který k rozmístění jedu povolení nedal.

V pátek odpoledne vydal prohlášení, ve kterém přiznává: "I přes fakt, ze nebylo správní řízení ukončeno, jsem nařídil využít v boji proti kůrovci kombinaci všech nejúčinnějších metod, a to včetně biocidů na otrávené lapáky a trojnožky." Omlouvá to přemnožením kůrovce a prodlevami ve správním řízení.

Zabily žábu na Šumavě zakázané jedy?

Z údajných 33.650 kusů obranných prostředků je podle něj otráveno 20 procent. Spolu s Hlavatým Stráský odvolal i dlouholetého vedoucího CHKO Šumava Pavla Hubeného. Jejich nadřízeným se stal Stráským dosazený Václav Braun. Vedení parku vzkázalo, že nebude k personálním a organizačním změnám v národním parku podávat žádné informace. Uvedlo jen, že ředitel parku Stráský má nyní pět náměstků.

K tématu:

Hlavatý řekl, že správní řízení o udělení výjimky k použití biocidů proti kůrovci bylo zahájeno koncem března. Úředníci o ní mají ze zákona rozhodnout do 90 dnů.

Stráský na rozhodnutí nečekal a jedy použil nejspíše už 19. dubna, v době, kdy žádost o výjimku teprve poslal oddělení státní správy. Jeho zaměstnanci jsou paradoxně zaměstnanci parku, tedy Stráského podřízení.

Lapače rozmístěné v Národním parku Šumava.

"Odvolání Hlavatého lze považovat za ovlivňování výsledku správního řízení," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Zároveň novináře informoval, že ekologové apelují na ministra životního prostředí Chalupu, aby prověřil povolovací řízení v parku. Stráský ve čtvrtek České televizi řekl, že neexistují důvody, aby výjimka nemohla být vydána.

"Zákon výslovně zakazuje používání pesticidů v národním parku. Ředitel Stráský potřebuje speciální výjimku, která mu umožní v tomto případě nedodržovat zákon. Jak může předem vědět, že zvláštní povolení dostane? Jak může předem vědět, že posouzení rizik dopadne kladně?" ptá se Bláha.

Čtěte také:

Na nezákonné používání chemie v rezervaci upozornilo ve čtvrtek Hnutí Duha.

Zhruba před týdnem podalo podnět k šetření na ČIŽP. Ta provádí v rezervaci šetření, měla by rozhodnout do 30 dnů. Všechna obranná zařízení proti kůrovci se dají použít i bez jedů. Lesy národního parku nejsou hospodářskými, použití chemických látek je v rezervaci přísně regulováno.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!