Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Poslouchali jsme jen urážky, řekl Rakušan. Ministři uťali Okamuru a odešli

Česko

  12:44aktualizováno  19:49
Urážky od šéfa SPD Tomia Okamury donutily členy vlády, aby opustili sál Sněmovny a tím ukončili projednávání vládní strategie zvládání uprchlické vlny. „Jste natvrdlí, jak z Marsu,“ útočil před tím Okamura na vládu kvůli tomu, jak přistupuje k uprchlíkům.

„Poslouchali jsme jen urážky,“ reagoval ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Je připraven vystoupit ve Sněmovně ke strategii řešení uprchlické krize ve středu ráno jako první řečník, aby tím vláda zabránila tomu, že Okamura bude opět paralyzovat jednání.

„Byli jsme svědky toho, že se obstruuje, nadává. Posloucháme řeči, že nadržujeme lidem, jako bychom zapomněli, že před 76 dny začala válka. Nedostali jsme se ke slovu, poslouchali jsme urážky,“ řekl ministr vnitra.

„Potřebujeme vědět, co bude za měsíc, za tři měsíce, za půl roku,“ prohlásila po blamáži s projednáváním uprchlické strategie, kterou proměnil předseda SPD ve one man show, stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová z hnutí ANO. Ani nikdo z ANO se kvůli Okamurovi ke slovu nedostal.

Stínová ministryně vnitra s odvoláním na Rakušanovo jednání s hejtmany řekla, že ve středu či na dalším jednání vlády chce ministr vnitra přijít se žádostí o další prodloužení nouzového stavu.

Kam chcete umístit nepřizpůsobivé? ptal se ministra vnitra Okamura

Když poslanci v podvečer zahájili projednávání bodu strategie řešení uprchlické vlny, vzal si po úvodní slovu zpravodajky bodu Tomio Okamura slovo a skoro na hodinu k němu nikoho nepustil.

„Kam je chcete umístit? My říkáme vyhostit do Maďarska,“ řekl na adresu těch, které označil za nepřizpůsobivé, šéf SPD Tomio Okamura.

Integrovat uprchlíky podle něj nemá smysl, protože by se podle něj měli vrátit na Ukrajinu hned po skončení bojů. „Vláda neví, kde jsou ti uprchlíci ubytováni, hejtmani neví, to je bordel,“ řekl lídr SPD.

Nárok na dávku budou mít jen uprchlíci s razítkem o překročení hranice EU

Rakušan také v úterý řekl, že policie začne kontrolovat pasy lidí, kteří říkají, že přicházejí z Ukrajiny, zda skutečně obsahují razítko o překročení hranice Evropské unie. „Problém nejde vyřešit, že přijmete každého,“ řekl ve Sněmovně Rakušan. Také na humanitární dávku 5 tisíc korun za měsíc bude mít nárok jen uprchlík s takovým razítkem v pasu.

Ministr vnitra řekl, že požádá ukrajinského ministra vnitra, aby se v Zakarpatí věnovala ukrajinská policie tomu, zda tam někdo nevyvíjí trestnou činnost tím, že organizuje cesty lidí ze Zakarpatí do Česka a slibuje jim něco, co není možné splnit.

Rakušan také řekl, že pošle maďarskému ministrovi vnitra jasně formulovaný dopis, aby lustrace na maďarské straně probíhala skutečně, ne formálně.

„Zpětné vazby od opozice se nebojíme,“ řekl ministr vnitra již před jednáním Sněmovny. Migrační vlna z Ukrajiny by mohla podle něj přinášet Česku výhody kolem roku 2025. Vyplývá to podle něj ze základní ekonomické rozvahy, která je součástí vládní strategie zvládání uprchlické vlny.

Pražský primátor Hřib se obrátil na vládu, aby rozdělovala uprchlíky po Česku rovnoměrně

Na vládu Petra Fialy se kvůli řešení situace uprchlíků obrátil pražský primátor za Piráty Zdeněk Hřib. Vláda podle něj musí vytvořit systém a začít rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak podle Hřiba hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky.

Premiéru Fialovi odeslal dopis, ve kterém jej vyzývá k vyřešení situace. Pražské centrum pro uprchlíky ve Vysočanech pro metropoli a střední Čechy od začátku ruské invaze na konci února odbavilo 84 219 uprchlíků.

„Bez funkčního mechanismu rozložení osob prchajících před válkou z Ukrajiny do dalších regionů hrozí, že budeme muset v Praze uzavřít krajské asistenční centrum,“ prohlásil Hřib.