Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Stravenkové mýty

Česko

POZNÁMKY

Premiérovo kapitulantství užitek nepřinese

Jsou lidé, kteří chtějí být za každou cenu oblíbení. Touží, aby je všichni měli rádi. Neumějí říkat ne a sporům se úzkostlivě vyhýbají. Premiér Jan Fischer předvedl, že je jedním z nich. Na určitých postech se s takovým chameleonstvím dá úspěšně přežívat. Bohužel ne tam, kde máte v popisu práce denně rozhodovat, co je dobré a špatné. Jan Fischer je ve snaze vyhnout se konfliktu s odboráři a zajistit „klid na práci“ schopen popírat jasná fakta. Premiér, výrazně víc než Jiří Paroubek, ze všech sil vytváří dva mýty, které udávají tón debatě o režijkách a stravenkách. Jimi jen maskuje svůj zbytečný ústup.

Za prvé: stát žádá vyšší daň z benefitů omylem. Není to pravda. Vyšší zdanění dal do zákona zcela při vědomí exministr financí Miroslav Kalousek. Jeho úřednický nástupce Eduard Janota na režijky a spol. výslovně upozorňoval, když se projednávaly ve sněmovně.

Za druhé: stát kvůli nižším daním o žádné peníze nepřijde. Opět to není pravda. A nemůže být už jen z čisté logiky. Daň ze dvou stovek za režijku je přece násobně nižší než z několika tisíc, které za roční poukázku na dráhu platí běžný cestující. Stát teď jen nemá spočítané, kolik firmy na různých zaměstnaneckých výhodách rozdávají.

Jan Fischer (stejně jako Jiří Paroubek a spol.) to moc dobře vědí. Stejně dobře vědí, že v polistopadové historii byli nejoblíbenějšími politiky Vladimír Dlouhý, Stanislav Gross nebo Vlasta Parkanová. S každým byli zadobře. Nikomu neříkali ne. A nic záslužného po nich nezbylo.

Čtěte „Ústupek odborům... “ na straně 1

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....