Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Týrání bezdomovců? Strážníci je měli svlékat a bít, hrozí jim 10 let

Česko

  6:05
MLADÁ BOLESLAV / PRAHA - Bezprecedentní případ se dostal na stůl Okresnímu soudu v Mladé Boleslavi. Podle zjištění serveru Lidovky.cz tento týden předstoupí před trestního soudce dvojice mladoboleslavských strážníků, kteří měli několik let systematicky ubližovat bezdomovcům. Státní zástupce je obžaloval ze tří trestných činů, jejich konání mimo jiné kvalifikoval jako mučení. Oba muže postavil jejich nadřízený mimo službu, ale zaměstnanci městské policie zůstali. Ředitel věří v jejich nevinu.
Městská policie - ilustrační foto.

Městská policie - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

„Obžaloba byla podána pro trestné činy mučení a jiné nelidské a kruté zacházení, zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání,“ sdělil serveru Lidovky.cz soudce mladoboleslavského okresního soudu Martin Moc. Kauzou se začne soud probírat tento čtvrtek. Jestli se podezření obestírající dvojici strážníků prokáže, můžou skončit za mřížemi až na deset let. Soudce Moc podotkl, že zdejší justice se s podobným případem dosud nesetkala.

Jak okresní soud serveru Lidovky.cz potvrdil, dotyční strážníci, Jaroslav B. a Martin R. podle obžaloby skutečně namířili svou pozornost proti bezdomovcům. V letech 2013 až 2016 měli trápit minimálně pěticí lidí bez střechy nad hlavou, podle informací serveru Lidovky.cz jich však mohlo být ještě více. Nicméně další ze strachu o svůj život s orgány činnými v trestním řízení při objasňování případu nespolupracovali.

Čeští bezdomovci jsou čím dál mladší

Obžalovaní městští policisté podle státního zástupce bezdomovce opakovaně bili, vyhrožovali jim a ponižovali je. Mezi běžný postup údajně patřilo, že své oběti donutili svléknout se do naha nebo jim brali boty. Bezdomovce takto měli často vozit za město nebo okrajových částí Mladé Boleslavi, kde jim ubližovali. Snahu strážníků vedl motiv, aby největší město Středočeského kraje bezdomovců zbavili.

„Policisté se jich snažili zbavit, aby město úplně opustili, aby se jimi nemuseli zabývat,“ sdělil serveru Lidovky.cz Tadeáš Hrabovský, vedoucí místní pobočky neziskové organizace Naděje, jež se soustředí mimo jiné právě na pomoc lidem bez přístřeší. Hrabovský byl v té době řadovým pracovníkem pobočky, do kontaktu s klienty tak přicházel častěji. S některými, jimž městští policisté měli ubližovat, mluvil.

Neudělali nic protizákonného, věří velitel strážníků

Cílem strážníků mělo být podle informací serveru Lidovky.cz vyvolat ve zbytku bezdomovecké komunity strach, aby se stáhla z města. Naděje napadeným například poskytla nové oblečení, když jim to jejich strážníci sebrali. Hrabovský se podivuje nad tím, že takto zacházeli zrovna s těmi nejslabšími. „Nepředpokládal bych, že člověk v takové funkci, který má zajišťovat veřejný pořádek, by se takhle k někomu choval,“ poznamenal. 

Naděje se tehdy obrátila se stížností na městskou policii. Od vedení strážníků však přišla odpověď, že je vše v pořádku. Až loni v únoru se do případu vložila kriminální policie, která začala kauzu rozkrývat. Nakonec obvinila dvojici zmíněných strážníků. Velitel mladoboleslavské městské policie Tomáš Kypta postavil Jaroslava B. a Martina R. mimo službu, než se případ s konečnou platností završí.

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Přesto že své obžalované muže stáhnul z ulice, stojí za nimi. „Myslím si, že neudělali nic protizákonného. Jsem o tom přesvědčený,“ sdělil serveru Lidovky.cz Kypta. Na jakou práci v rámci svého útvaru je přeřadil, nechtěl prozradit. Více se o možném mimořádně závažném podezření padající na dvojici jeho podřízených bavit nechtěl. „Nebudu se dál vyjadřovat. Počkám si, jak dopadne soud. Ten rozhodne, jestli tam bylo nějaké pochybení.“ 

Zdrženlivý zůstává i primátor města Raduan Nwelati, pod nějž městská policie přímo spadá. Odstavení dvou podezřelých z přímého výkonu služby považuje za dostatečné opatření. „O tomto případu vím, protože ho vyšetřovala kriminální policie, která mě o tom informovala. V tuto chvíli je ale předčasné vydávat stanoviska, a dokud soud nerozhodne, že se skutečně provinili, musí na ně být dle zákona pohlíženo jako na nevinné,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...