Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Strážník demonstrující s neonacisty končí u policie

Česko

  11:11aktualizováno  17:11
PRAHA - Strážník, který se zúčastnil nedělních protestů neonacistů před izraelským velvyslanectvím, u policie končí. Muž protestoval spolu s dalšími asi třiceti extremisty z neonacistického hnutí Národní odpor proti izraelské politice na Blízkém východě.

Neonacisté. foto: Lidové noviny

Vedení policie s ním nyní zahájilo řízení o ukončení pracovního poměru, řekl dnes ČTK ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš. Zbývá podle něho jen otázka, kdy bude propuštěn. Zhruba tři desítky lidí protestovaly před velvyslanectvím proti politice Izraele na Blízkém východě.

Většina účastníků u sebe měla nože, obušky a další zbraně, tři lidé dokonce plynové pistole. Policie zbraně zabavila a 26 demonstrantů prý včetně strážníka zadržela. Podle zasahujícího policisty byli všichni z organizace Národní odpor.

Účast strážníka na demonstraci Kotrouše překvapila. "Nepředpokládal bych, že strážník městské policie se zúčastní takové akce nebo je dokonce členem nějaké podobné organizace jako je hnutí Národní odpor," uvedl Kotrouš.

Strážník podle něho pracuje u městské policie osm let a nikdy s ním nebyly problémy. "Ta sympatie k hnutí se mohla vyvinout, a my to tak předpokládáme, v průběhu pracovního poměru, nikoli už před nástupem," dodal ředitel.

Před přijetím k městské policii musejí uchazeči projít mimo jiné fyzickými a psychologickými testy. Podle zákona musejí být bezúhonní a spolehliví, nesmějí mít žádný konflikt se zákonem. Mezi přijímacím řízením ke státní a městské policii podle Kotrouše není rozdíl.

"Hlavně psychologické vyšetření by mělo odhalit podobné sklony k agresivitě, které jsou spojeny s takovým hnutím. Na to jsou testy samozřejmě zaměřeny," podotkl ředitel. Potom se už ale neopakují, jsou vstupní. "Je možnost udělat mimořádné vyšetření, pokud je podezření, že se strážník chová nestandardně. Ale to není tento případ," uvedl Kotrouš.

Občas se spekuluje o tom, že mezi policisty a strážníky jsou lidé, kteří s extrémní pravicí sympatizují. Kotrouš to prý potvrdit nemůže. "Musím říci, že je to první případ, se kterým jsem se setkal za 4,5 roku, co jsem ředitelem organizace," řekl. Předtím působil deset let v Praze 6 a mezi stovkou podřízených rovněž nic podobného nezaznamenal.

Tobiáš dnes řekl, že nebyl úèastníkem, ale pozorovatelem. Byl prý v minulosti na mnoha shromážděních, politických i společenských. "Chodím tam dokumentovat. Dělám z toho obrazový záznam a kolikrát k tomu píšu i články, jak to probíhalo," uvedl. Při nedělním zásahu byl údajně mimo shromáždění, stál prý za policejním kordonem. Tobiáš naznačil, že za jeho zadržením stojí šéf protiextremistického oddělení pražské policie Jiší Kopečný. Jeho vyjádření se nepodařilo získat.

"Beru to hodně osobně, já se cítím nevinen. Mám čisté svědomí. Jsem v tomto
případě oběť, ne pachatel," pokračoval Tobiáš. Údajným pomluvám se prý bude
bránit. "Jak to bude se zaměstnavatelem, zatím přesně nevím," dodal. Patrik Vondrák, který se označil za svolavatele manifestace, sdělil, že neonacistická nebyla a s Národním odporem neměla vůbec nic společného.

Autoři: ,