Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střechu zámku v Plumlově zasáhl požár. Škoda může být až 12 milionů korun.

Česko

  8:43
PLUMOV - Střechu jedné z budov zámeckého areálu v Plumlově na Prostějovsku zasáhl v noci na úterý požár. Oheň hasiči likvidovali v délce 30 metrů, na místě zasahovalo šest hasičských jednotek. Škoda je odhadnuta na osm až 12 milionů korun, řekl mluvčí hasičů Jan Ondruch.

Střechu jedné z budov zámeckého areálu v Plumlově na Prostějovsku zasáhl v noci na 11. října požár. foto: ČTK

Při požáru byla zasažena střecha levého křídla nízkého zámku. Podle kastelána Pavla Zástěry šlo o technické prostory zámku, kde se nacházejí sklady.

Hořet začalo podle kastelána kolem jedné hodiny ranní. „Zámek rozdělujeme na vysoký a nízký. Vysoký zámek, kde se nacházejí také expozice, je v pořádku. Hořela střecha na východní straně nízkého zámku v délce zhruba 20 metrů. Ohnisko bylo v šopě, kde je sklad s palivovým dřívím,“ řekl kastelán.

Podle něj zde není zavedena ani elektřina, zda jde o nedbalost či jiné příčiny, hasiči podle něj zjišťují.

Střechu jedné z budov zámeckého areálu v Plumlově na Prostějovsku zasáhl v noci...
Střechu jedné z budov zámeckého areálu v Plumlově na Prostějovsku zasáhl v noci...

V prostorách nízkého zámku jsou podle kastelána technické prostory, kanceláře či restaurace. „V místech, které zasáhl požár, byly pouze sklady a technické prostory,“ dodal kastelán.

Na místo vyrazili hasiči z celého okolí, zasahovala také výšková technika. „Velitelem zásahu byla v 1:59 hlášena lokalizace požáru, kdy se požár přestal šířit a síly a prostředky na místě zásahu postačovaly zabránit jeho dalšímu šíření. Likvidace požáru byla velitelem zásahu nahlášena v 5:12,“ uvedl mluvčí hasičů Ondruch. Dodal, že jednotky svým včasným zásahem uchránily majetek v hodnotě téměř 50 milionů korun.

K požáru v areálu památky se vyjádřil i ministr kultury Daniel Herman. „Podle prvních informací požár poničil zejména technické zázemí plumlovského zámku, hlavní kulturní bohatství objektu snad zasaženo nebylo. Je třeba poděkovat zejména hasičům za záchranu velkých hodnot.“ řekl ministr.

„Přestože zámek Plumlov není spravován naší příspěvkovou organizací, tedy Národním památkovým ústavem, může ministerstvo kultury po zmapování rozsahu škod a jejich výše pomoci přes dotační programy,“ dodal Herman.

Podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové se na místo během dneška vydají vyšetřovatelé z řad hasičů i policistů. „Budou zjišťovat, co stojí za vznikem požáru. Na místo požářiště byl také přizván specialista se psem, který bude vyhledávat akceleranty. Vyšetřovány budou všechny možné verze vzniku požáru, a to technická závada, nedbalost a také úmyslné zapálení,“ řekla Hacsiková.

Vyšetřování podle ní bude trvat týdny Podle kastelána požár zasáhl poměrně rozsáhlou část, zničena je krytina v délce až 25 metrů a vyměnit bude nutné také krovy v délce zhruba až 15 metrů. Odhad škody je podle něj prvotní, větším škodám zabránili obyvatelé žijící pod zámkem, kteří si všimli dýmu a poté plamenů a okamžitě zavolali hasiče. „Kdyby si toho všimli o hodinu později, byl by problém mnohonásobně větší,“ dodal kastelán.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.