Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střední škola na druhý pokus

Pokud vaše dítě při dnešních přijímačkách na vybranou střední školu neuspěje, nezoufejte. Cesta ke studiu vede i přes druhé či třetí kolo.

I když je poměr přihlášených a přijatých na střední školy pro uchazeče rok od roku příznivější, někteří z nich se dozvědí špatnou zprávu - nepřijat. Jak v případě neúspěchu postupovat?

Zjistěte si výsledky už dnes Čím dříve se uchazeč či jeho rodiče dozvědí o negativním verdiktu z prvního kola přijímacího řízení, tím více času budou mít na hledání jiné školy nebo na podání odvolání. Způsob zveřejnění výsledků je uveden v pozvánce na přijímací zkoušky.

Podle zákona musí ředitel školy zaslat rozhodnutí o přijetí či nepřijetí zákonnému zástupci žáka nejpozději do sedmi dnů po přijímačkách. Naprostá většina škol však zveřejní výsledky ještě dnes na svých internetových stránkách a v následujících dnech na nástěnkách v budově školy.

V obou případech jsou to sice výsledky neoficiální, nicméně spolehlivé. Důležité je, aby si uchazeč zapsal číslo, pod kterým se přijímaček účastnil. Ve veřejných seznamech se totiž jména přihlášených neuvádějí a nahrazují je právě tato čísla. Zvažte možnost odvolání Zjistíte-li, že váš potomek patří mezi neúspěšné, zamyslete se nad tím, zda má smysl podávat proti výsledkům přijímacího řízení odvolání. Na veřejných středních školách se lze odvolat do osmi dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí. Stanovení pravidel pro odvolání na jiné než veřejné škole je plně v kompetenci jejího ředitele. O výsledku odvolacího řízení rozhodne krajský úřad a rozhodnutí musí oznámit nejpozději do třiceti dnů.

Školy s převisem poptávky si obvykle nechávají jedno až dvě místa volná pro odvolávající se uchazeče. Pokud tedy uchazeč skončí hluboko v poli poražených a nedošlo k závažnému porušení regulérnosti zkoušky, nemá příliš smysl odvolání podávat. Naopak, pokud přijetí uniklo o jedno či dvě místa, bylo by chybou se neodvolat.

Hledejte volná místa Dojdete-li k závěru, že odvolání nemá velkou naději na úspěch, začněte hledat školu, na niž byste se mohli přihlásit v druhém kole. To vypisují střední školy, které nenaplnily svou kapacitu v kole prvním. Jejich seznamy zveřejňují krajské úřady, a to „způsobem umožňujícím dálkový přístup“, tedy v praxi především na internetu. Na krajský úřad se můžete se žádostí o seznam škol vypisujících druhé či další kolo samozřejmě obrátit i písemně či osobně.

Kontaktujte vybranou školu Ze seznamu si vyberte libovolný počet středních škol. Množství přihlášek podávaných jedním žákem totiž není na rozdíl od kola prvního nijak omezeno.

Vybranou školu nebo školy potom co nejdříve kontaktujte a vyzvedněte si příslušnou přihlášku pro druhé či další kolo přijímacího řízení. Současně od ředitele školy získáte všechny potřebné informace, jako je případný termín zkoušek a jejich obsah, či podle jakých kritérií bude škola o přijetí rozhodovat. Protože druhé kolo zpravidla vypisují vzdělávací ústavy, které mají žáků spíše nedostatek, jsou vyhlídky na přijetí v druhém kole poměrně vysoké.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!