Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Střední škola není jen ta s maturitou

Česko

Řekneme-li, že má někdo střední vzdělání, rozumí tím většina lidí v Česku maturitu. Skutečnost je ale trochu jiná. Definičně dosáhne středního vzdělání i ten, kdo dokončí roční nebo dvouletý vzdělávací program bez maturity, a to dokonce i bez výučního listu. Takovou školou může být například Praktická škola nebo obor Ošetřovatelství, či překvapivě také učební obor Zubní instrumentářka. O stupeň výše je střední vzdělání s výučním listem. Střední odborná učiliště je poskytují zejména ve dvouletých nebo tříletých oborech ukončených závěrečnou učňovskou zkouškou. Absolventi poté získávají výuční list a jsou kvalifikováni pro výkon dělnických a podobných povolání, která nevyžadují vyšší kvalifikaci.

Střední vzdělání s maturitní zkouškou lze získat jednak na gymnáziích, jednak na středních odborných školách, mezi nimiž jsou nejznámější takzvané průmyslovky nebo obchodní akademie. Stále existuje také možnost maturitního vzdělání ve čtyřletých studijních oborech.

Studenti tam skládají maturitní zkoušku s ověřením praktických dovedností a získávají úplné střední odborné vzdělání. Předpokládá se, že budou pracovat v náročných dělnických povoláních a provozních funkcích, ale není jim uzavřeno ani vysokoškolské vzdělání.

Přestoupit lze, ale...

Teoreticky je systém středního vzdělávání prostupný.

To znamená, že lze přestupovat z jednoho proudu do druhého tak říkajíc za pochodu.

Pokud se například studentka gymnázia rozhodne, že by chtěla přejít na obchodní akademii, je to možné. A je již jen na řediteli obchodní akademie, jestli ji přijme a jestli bude trvat na rozdílové zkoušce z předmětů, které se na gymnáziu neučí.

Složitější je situace, když chce student gymnázia přejít uprostřed studia na nějaký praktický obor ve středním odborném učilišti.

„To se děje poměrně často, většinou z prospěchových důvodů, anebo prostě proto, že někoho všeobecné předměty nebaví a rozhodne se učit třeba automechanikem,“ potvrzuje ředitel Střední školy technické na Zeleném pruhu v Praze Ivo Košař.

V takovém případě se, žel, jen tak přestoupit a pokračovat ve vzdělávání nedá. Alespoň v případě gymnazisty. „Ne že bychom nebyli ochotni uznat známky ze všeobecných předmětů, které student získal v předchozím období na gymnáziu, ale proto, že na učilišti hraje od začátku dost značnou roli řemeslo a zručnost. A to se jen tak dohnat nedá,“ potvrzuje Ivo Košař.

Maturita může následovat Větší šanci má podle ředitele Košaře například student strojní průmyslovky, který se uprostřed studia rozhodne třeba pro obor zámečník. „Tam se určitá odbornost předpokládat dá a šance zařadit přestupujícího třeba rovnou do druhého ročníku existuje.“

Zajímali jsme se o to, jestli se v praxi stává, že by se naopak někdo, kdo navštěvuje například tříletý učební obor, pokusil dejme tomu po prvním ročníku přestoupit na čtyřletý maturitní obor.

Takový případ ředitel zatím nezaznamenal. Ostatně každý majitel výučního listu má možnost získat maturitu v návazném dvouletém nástavbovém studiu, což je skoro výhodnější. Zvláště když vezmeme v úvahu, že absolventi čtyřletých maturitních oborů v současné době nezískávají s maturitou také výuční list.

Svého času jej získávali. A už se pracuje na tom, aby se tato praxe vrátila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!