Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Středočeská záchranka zažalovala bývalé vedení za podezřelé zakázky

Česko

  13:12
KLADNO - Středočeská záchranná služba podala čtyři trestní oznámení kvůli smlouvám uzavřeným bývalým vedením. Nedávná kontrola podle ředitele Martina Houdka odhalila závažné nedostatky při uzavírání smluv v okresních střediscích v Rakovníku, Berouně, Kolíně a Kladně. Případem se zabývá kladenské státní zastupitelství.
Záchranná služba a vrtulník (ilustrační foto).

Záchranná služba a vrtulník (ilustrační foto). foto: ČTK

Bývalé vedení podle něj porušilo zákon o veřejných zakázkách. Exředitel Robert Zelenák ale již dříve veškerá obvinění popřel a informace o údajně nevýhodných smlouvách dal do souvislosti s termínem sněmovních voleb.

Podle Houdka kontrola začala v polovině června a týká se období od předloňského roku do letošního dubna. V případě některých netypických smluv se kontroloři zaměřili i na starší období. Podezření se týká zejména desetimilionové investice do stanoviště v Rakovníku, které potom jako součást privatizované nemocnice přešlo do soukromých rukou.

Záchranná služba nyní za využívání tohoto stanoviště musí platit 30.000 korun měsíčně. Bývalý šéf záchranky Zelenák se ale hájí tím, že existovala dohoda se zástupci soukromé společnosti, podle níž měl být nájem vracen formou sponzorského daru.

Další pochybení kontrola údajně odhalila v Kolíně, kde záchranná služba společně s nemocnicí investovala do nemocniční kuchyně a výjezdového stanoviště. Dohodnutá investice se podle Houdka během jednoho měsíce navýšila o více než o 100 procent, což pro záchrannou službu znamenalo zaplatit pět milionů navíc. Za bezmála 15 milionů korun tak získala něco, co může využívat jen zčásti. Za služby tam navíc platí ročně téměř půl milionu korun, což je podle ředitele neadekvátní.

V Berouně pak byla při budování stanoviště navýšena cena zhruba o půl milionu korun, takže i tady bylo zpochybněno celé výběrové řízení, míní Houdek. V Kladně šlo zase o zřízení heliportu v areálu nemocnice, do kterého záchranná služba investovala téměř dva miliony korun. "Dosud nebyl a nesmí být použit," upozornil ředitel.

Zelenák podotkl, že v Berouně musela záchranná služba respektovat rozhodnutí města, které se postavilo proti přestavění objektu na výjezdové stanoviště. Lidé si totiž podle radnice stěžovali na hluk. Záchranáři proto tento objekt předali sociálním službám a pro své potřeby si upravili jinou budovu. Podobně odmítl i další obvinění a zdůraznil, že všechny větší zakázky, které to vyžadovaly, schválily krajská rada nebo zastupitelstvo.

Kontrolu nového vedení považuje za účelovou a zveřejnění jejích výsledků si spojuje s blížícím se termínem sněmovních voleb. Zelenák nebyl po nástupu hejtmana Davida Ratha (ČSSD) odvolán, ale bylo vypsáno nové výběrové řízení na obsazení této pozice, do kterého se dosavadní ředitel nepřihlásil. Rath tehdy řekl, že důvodem pro vypsání soutěže byla série drobných problémů, které vzbuzovaly pochybnosti o způsobu řízení celé organizace.

Nynější hejtman učinil po svém nástupu do čela kraje řadu personálních opatření. V krajských organizacích rozjely audity hospodaření, které měly odhalit případná pochybení vrcholného managementu. Na základě jejich výsledků pak musela řada lidí své funkce opustit.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...