Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Půdu v Milovicích zamořil karcinogenní azbest, policie zasahuje na úřadech

Česko

  11:34aktualizováno  11:47
Na středočeském krajském úřadě zasahuje policie. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) potvrdila MF DNES, že přebrala příkaz k prohlídce některých kanceláří v kraji. Policisté vyšetřují likvidaci ekologických škod v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku.

„Mohu potvrdit, že dnes ráno jsem za Středočeský kraj přebírala povolení k prohlídce nebytových prostor Středočeského kraje. Jsou to určité kanceláře, včetně jedné kanceláře jednoho opozičního zastupitele, který před tím byl ve vyšší pozici v bývalém vedení kraje,“ řekla MF DNES Pecková.

„Jsem vázána mlčenlivostí, po domluvě s policií nemohu více sdělovat. Nicméně naší administrativy se to netýká, je to záležitost minulých let,“ dodala hejtmanka.

Podle jednoho ze zdrojů MF DNES policie sbírá informace v kanceláři Roberta Bezděka z ANO, který byl dříve náměstkem hejtmanky Jaroslavy Jermanové Pokorné.

Kriminalisté mají podle serveru Seznam Zprávy, který informaci přinesl jako první, podezření, že v prostoru, který by měl být vyčištěn od jedů, zůstalo velké množství nebezpečného azbestu.

Hejtmanství zatím k případu bližší informace nesdělilo. Mluvčí hejtmanství David Šíma pouze potvrdil, že na úřadě jsou zástupci policie a pracovníci hejtmanství jim poskytují součinnost. Na krajském úřadě má navíc v pondělí dopoledne zasedat krajské zastupitelstvo. „Zastupitelstvo by se mělo konat standardně, neruší se,“ uvedl Šíma.

Policie zasahuje i v Milovicích

Policie podle zjištění MF DNES zasahuje také na Městském úřadě v Milovicích. „Mohu potvrdit, že policie je tu již od rána, ale jsem vázán mlčenlivostí, nemohu nic říci,“ uvedl starosta Milovic Milan Pour. Stejně jako v případě Středočeského kraje se vyšetřování netýká současného vedení města.

„Jedná se o trestné činy neoprávněné nakládání s odpady a trestný čin podvodu,“ řekl MF DNES dozorující státní zástupce v Nymburce Štěpán Brunclík. Potvrdil, že policie prověřuje zakázku na vyklízení bývalého vojenského prostoru Milovice na pozemcích Středočeského kraje.

V minulých letech tam byly prováděny demolice, které zadal právě Středočeský kraj. Na demolovaných objektech byla střešní krytina z eternitu. „Nebyl separován a nebylo s ním nakládáno řádně jako s nebezpečným odpadem, přestože obsahuje karcinogenní azbest,“ sdělil Brunclík.

Podle něj byl eternit rozdrcen a zůstal v na místě v půdě. „Došlo tím k zamoření velkého území,“ řekl státní zástupce. Dlouhodobé vdechování částeček této látky přitom může způsobovat rakovinu plic, případně další onemocnění.

Rozsáhlé zamoření této oblasti může být velký problém, protože hejtmanství plánuje pozemky pronajmout například výzkumné firmě Valeo. Ta už v Milovicích několik let působí, vybudovala zde zázemí pro testování autonomních technologií do vozidel, tedy například parkování aut bez zásahu člověka. Zatím využívá hlavně areál bývalého vojenského letiště, ale plánuje zde vybudovat i technicko-administrativní zázemí.

Policie nyní řeší, kdo za to nese odpovědnost a zároveň, kdo měl za tyto zakázky na kraji odpovědnost. „Středočeskému kraji tím mohla vzniknout škoda, proto zjišťujeme, kdo měl tuto agendu na starosti. Úřad platil za něco, co nebylo řádně provedeno,“ míní Brunclík.

Podle něho bylo znečištění v takovém rozsahu, že si toho šlo těžko nevšimnout. „Proto nás zajímá, kdo to měl v gesci a zda něco nezanedbal. Prozatím nikdo nebyl obviněn, záležitost je v rané fázi prověřování,“ uvedl Brunclík.

Smlouvu o dlouhodobém pronájmu bývalého vojenského prostoru uzavřel kraj s firmou Mladá RP v prosinci 2010. Firma měla areál původně využívat 40 let, za což zaplatila dopředu 25 milionů korun. Hejtmanství jí v roce 2016 vypovědělo smlouvu kvůli nedodržení termínů pro demolice. Společnost ale tvrdila, že podmínky uzavřené smlouvy neporušila.

Kraj se s firmou nakonec dohodl na ukončení soudních sporů, aby pozemky mohl využívat, a vrátil Mladé RP peníze z nespotřebovaného nájemného. Další jednání se vedla o výši přiměřeného plnění za odvedené práce.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!