24. května 2018 20:48, aktualizováno  22:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V obci na Berounsku byl vyhlášen nejvyšší povodňový stupeň, obyvatelé museli být evakuováni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Auto na zaplavené silnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auto na zaplavené silnici. | foto: ČTK

PRAHA Západ Čech a Středočeský kraj ve čtvrtek zasáhly silné bouřky doprovázené vydatným deštěm, který zvedá hladiny toků. V Zaječově na Berounsku byl večer vyhlášen nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí a začala evakuace obyvatel. Povodně podle meteorologů hrozí i na Příbramsku, Rokycanku a okrese Plzeň-jih.

V Karlovarském kraji déšť způsobil lokální záplavy a zaplavily některé silnice. Desítky výjezdů měli kvůli bouřkám také hasiči v Plzeňském kraji a středních Čechách.

V Zaječově na Berounsku byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, v obci jsou rozvodněné dva potoky. Vedení města začíná evakuovat obyvatele, řekla před 21:45 starostka Irena Nezbedová. Třetí stupeň povodňové aktivity je také na vodní nádrži v Obecnici na Příbramsku, se stoupající řekou už má problém také Příbram.

„Druhý stupeň povodňové aktivity je nově vyhlášen na Litavce v Příbrami,“ řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Druhý stupeň povodňové aktivity je také v Hořovicích. „Červený potok je na druhém stupni, máme svolanou povodňovou komisi. Na třetí se to pravděpodobně nedostane, takže lidem zatím nehrozí žádné nebezpečí,“ řekl starosta Hořovic Jiří Peřina. Výška hladiny je oproti odpoledni zhruba pětinásobná.

Meteorologové vydali pro Příbramsko výstrahu před povodněmi s extrémním stupněm ohrožení, výstraha platí do 23:40.

V Karlovarském kraji působily silné bouřky problémy už od rána. Přívalový déšť místy zatopil sklepy i silnice nižších tříd na Chebsku a Sokolovsku, zjistila ČTK. Večer evidovali hasiči na řadě míst v kraji výpadky elektrické energie.

Přívalový déšť místy zatopil i silnice nižších tříd na Chebsku.
Bouřky a silný přívalový déšť se přehnaly Českými Budějovicemi.

Kvůli bouřce vyjížděli hasiči na západě Čech například k výrobnímu provozu v Lomnici na Sokolovsku, kde se ale ukázalo, že zásah hasičů není potřeba, uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Odpoledne pak vyjeli například čerpat vodu ze sklepů ve Skalné, ale tamní silnice jsou místy kvůli přívalům vody nesjízdné. Například v Povodí voda z potoků zaplavila most a silnice je pro auta nesjízdná. Některé domy se tak kvůli vzedmutým potokům ocitly na ostrovech.

Desítky výjezdů za čtvrtek evidují středočeští hasiči

Pomáhali hlavně odstraňovat spadlé stromy, odčerpávali vodu ze sklepů nebo čistili ucpané kanály. Nejhorší situace byla podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové na Příbramsku, kde hasiči zatím vyjížděli k více než 30 událostem. Postupně se bouřka přesunula také na Berounsko, kde hasiči evidovali více než deset výjezdů, řekla Kereková.

Kolem tří desítek výjezdů kvůli přívalovým dešťům ve čtvrtek odpoledne měli hasiči v Plzeňském kraji. V 16 případech odčerpávali vodu z domů, nejvíce na severu a jihu Plzeňska. „Půl metru vody bylo po silném dešti po celé vesnici Kotovice na jihu Plzeňska,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Obec už je na tom lépe, voda postupně odtéká, i když tam stále prší.

Meteorologové kvůli pokračujícímu dešti večer varovali, že na Příbramsku, Rokycansku a v okrese Plzeň-jih mohou některé menší toky dosáhnout třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně. V oblasti Brd totiž za uplynulých 24 hodin spadlo 60 až 90 litrů vody na metr čtvereční. Výjimečně tam překročil úhrn srážek i 100 litrů.

ČTK
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz