Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Středoevropské fórum v Olomouci zůstane snem

Česko

EXPOZICE

Byl to ambiciózní projekt. Středoevropské fórum v Olomouci (SEFO) se mělo stát novým mezinárodním uměleckým centrem. V proluce v Denisově ulici se počítalo se vznikem budovy věnované středoevropskému umění po druhé světové válce. Minulý týden ministerstvo kultury sdělilo, že projekt nepodpoří.

Vše se zrodilo před čtyřmi lety na půdě Muzea umění Olomouc, které projekt v rámci Integrovaného operačního programu připravilo. Tehdejší vedení ministerstva kultury projekt zařadilo mezi své priority. V Olomouci se poté komplikovaně vykupovaly potřebné pozemky a proběhla architektonická soutěž na novou budovu. Ta měla obsahovat depozitáře, badatelské centrum, knihovnu, výstavní prostory i velký multifunkční sál a kavárnu. Zde je nutno poznamenat, že budova SEFO nevyvolala všeobecné nadšení. Konzervativnější občany odpuzovala vzhledem připomínajícím betonové bunkry. Někteří výtvarníci poukazovali na problematičnost navrhovaných výstavních prostor pro práci se současným uměním. Daleko větší komplikace ale SEFO čekaly ze strany ministerstva kultury, které postupně začalo dávat od projektu ruce pryč. Konečné slovo přišlo minulý pátek.

Muzeum umění Olomouc má mezi našimi institucemi skvělou pověst. Podařilo se mu uskutečnit oceňovaný projekt Arcidiecézního muzea. Jako jedno z mála muzeí má dlouhodobý a čitelný výstavní program. Vybudovalo zajímavě postavenou stálou expozici. I v době nejrůznějších rozpočtových krizí pravidelně rozšiřuje své sbírky. SEFO bylo logickým pokračováním ambicí muzea v mezinárodním měřítku a v oblasti moderního a současného umění.

Zklamání nad touto novinou vyjádřili všichni místní od primátora Olomouce Martina Novotného, arcibiskupa Jana Graubnera až po bývalou poslankyni a galeristku Kateřinu Dostálovou. Dlouholetý ředitel Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal považuje vysvětlení ministerstva, proč muzeu neudělí potřebnou dotaci, za vágní a neurčité. Mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík ho vysvětluje tím, že podle expertíz projekt nesplňuje podmínky Evropské unie, na niž byla dotace navázána.

Muzea se po celém světě staví jako důkazy bohatství a kultivovanosti. Chybí-li jedno či druhé, podobné projekty logicky zanikají. Počkáme si, jak dopadnou podobné plány, třeba na novou budovu Západočeské galerie v Plzni.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!