Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Streepová královnou Glóbů

Česko

Hlavními hvězdami letošního udílení Zlatých glóbů se stali režisér sci-fi snímku Avatar James Cameron a herecká hvězda romantické komedie Julie a Julia Meryl Streepová.

LOS ANGELES / PRAHA Z šedesátého sedmého ročníku udílení prestižních filmových a televizních cen Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) se v noci z neděle na pondělí radoval především americký režisér James Cameron. Nejenže byl jeho nejnovější vědeckofantastický thriller Avatar vyhlášen v kategorii dramatu nejlepším snímkem, ale sám Cameron, který na něm pracoval téměř deset let, si odnesl Zlatý glóbus za nejlepší režii.

Slavnostní večer svou přítomností prozářila Meryl Streepová. Herečka, která letos v červnu oslavila šedesáté narozeniny, převzala ocenění v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v komedii, a to za úlohu ve snímku Julie a Julia. O tom, že její herecké formě přibývající věk jen prospívá, svědčí i fakt, že byla v této kategorii nominována hned dvakrát - podruhé za roli v romantickém filmu Nějak se to komplikuje. Streepová předevčírem převzala již sedmou sošku Zlatého glóbu za svou hereckou kariéru, pokořila tak v historii udílení cen dosavadní společné prvenství Jacka Nicholsona a Angely Lansburyové, kteří jsou oba držiteli šestice filmových či televizních ocenění. Právem tak většina amerických médií o Streepové hovořila jako o „královně Zlatých glóbů“.

Vítězným mužským protějškem v kategorii nejlepší herecký výkon v komedii se Meryl Streepové stal Robert Downey ml. - filmový představitel proslulého britského detektiva Sherlocka Holmese ve stejnojmenném snímku, který se těší velké návštěvnosti i v českých kinech.

V kategorii nejlepší ženský výkon ve filmovém dramatu zvítězila Sandra Bullocková za roli ve snímku z prostředí amerického fotbalu The Blind Side, zatímco cenu za mužský herecký výkon ve stejné kategorii získal Jeff Bridges za roli zahořklého country zpěváka ve snímku Crazy Heart. Hodnotící novináři ocenili také autory průvodní písně k uvedenému filmu, jež nese název The Weary Kind.

Glóby - předzvěst Oscarů?

Nejlepším televizním seriálem uplynulého roku se stalo drama na pokračování z dílny americké staniceAMCs názvem Mad Men, zatímco ve stejné kategorii komediálního žánru zvítězil seriál Glee, vysílaný stanicí Fox.

Udílení Zlatých glóbů je ve Spojených státech i ve světě považováno za prestižní, názory zahraničních kritiků působících v Hollywoodu bývají nicméně každoročně vnímány jako malá předzvěst předávání nejdůležitějších filmových cen vůbec, tedy Oscarů od americké Akademie filmového umění a věd.

Letos se budou zlaté sošky předávat 7. března a podle zpravodajů listu The New York Times se mohou právě vítězové Glóbů těšit, že budou nominováni i akademií.

lidovky.cz Přehled všech oceněných najdete na www.lidovky.cz/kultura

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!