Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelba v Arizoně - Šlo jen o čin mladého pomateného střelce? A jednal sám, nebo měl komplice?

Česko

Přestal střílet jen proto, že měnil zásobník

JAK PROBÍHAL ÚTOK

Střelce odzbrojili dva muži, kteří využili momentu, kdy nabíjel zbraň. I tak ale stačil pozabíjet šest lidí.

TUCSON/PRAHA Demokratická členka Kongresu Gabrielle Giffordsová se s voliči ráda setkávala osobně. Před sobotním shromážděním v arizonském Tucsonu se podobných akcí konalo asi dvacet. Nyní to ale skončilo tragédií.

Giffordsová s voliči hovořila u obchodního domu v severozápadní části města. Střelec Jared Loughner nejprve jednoho z dobrovolníků na mítinku požádal, zda by mohl s političkou mluvit. Bylo mu však řečeno, že se musí zařadit do fronty. Po chvíli však Loughnera čekání přestalo bavit a zamířil ke Giffordsové. „Byl odhodlaný,“ uvedl později devatenáctiletý Alex Villec. „Neviděl jsem zbraň, ale bylo jasné, pro koho si jde. Šel si pro kongresmanku,“ citoval ho list Arizona Daily Star.

Loughner okamžitě vytáhl zbraň. Giffordsovou postřelil z bezprostřední blízkosti do hlavy, šest lidí zabil a necelé dvě desítky dalších zranil. Slyšet bylo podle různých svědectví 15 až 20 výstřelů. Byl to zmatek. Lidé se káceli na zem a křičeli. Dělal jsem, co jsem mohl, abych se zachránil,“ popisoval Villec. Na zemi v ten moment ležel i jeden ze svědků oslovených CNN. Předstíral však, že je mrtvý.

Spása přišla ve chvíli, kdy Loughner svou zbraň nabíjel, zřejmě dva svědci ho totiž odzbrojili. „Byl připravený na válku. Nehrál si. Nebyl to konec. Jen mu došly náboje,“ řekl Joe Zamudio, jeden z lidí, kteří střelce drželi na zemi do příjezdu policie.

V současnosti je Loughner ve vyšetřovací vazbě. Policisté zjišťují, zda mu při činu někdo pomáhal. Policie již také zveřejnila záběr z bezpečnostních kamer, na nichž je muž ve věku 40–50 let, který podle některých tvrzení Loughnera na místo přivezl.

Již byla schopná komunikovat Giffordsová byla bezprostředně po střelbě převezena do nemocnice, kde se podrobila neurochirurgické operaci. Včera již lékaři byli „mírně optimističtí“, i když Giffordsová stále byla v kritickém stavu. Politička však podle nich již reagovala na určité instrukce a byla schopná komunikovat. „Velmi nás to povzbudilo,“ uvedl lékař z univerzitní nemocnice v Tucsonu. Přesto další odborníci odhadují, že zdaleka není jisté, zda bude Giffordsová moci dále v politice fungovat.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!