Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Střelbě zblízka už nezabráníte, říká bývalý šéf Havlovy ochranky

Česko

  8:00
Za Václavem Havlem běhali lidé s květinami. Někdy i přes ochranné zábrany. „V takovém okamžiku jsme je nesměli pustit přímo k němu,“ říká Jiří Ruml, bývalý šéf exprezidentovy ochranky.

Jiří Ruml foto: Jaroslav Jiřička

LN Dá se zabránit tomu, aby na veřejné akci někdo vystřelil na ústavního činitele?
Záleží na tom. My jsme takové akce dělili na stupeň nebezpečnosti různého významu. Pokud je to pouze vnitropolitická akce, tak bezpečnostní opatření mají poměrně nízkou hodnotu - buď jsou tam zábrany a lidé jsou od prezidenta vzdáleni pět až šest metrů, nebo tam ani žádné nejsou. Záleží hodně na tom, jak se hlava státu rozhodne, jak bude událost nakonec probíhat.

LN Vy sám jste jako šéf ochranky Václava Havla nějaký podobný incident zažil?
V devadesátých letech byly akce více veřejné, to byly desetitisíce lidí na náměstích. Občas se stalo, že někdo třeba překonal zábrany a běžel k prezidentovi s kyticí. V takovém okamžiku musí ochranka podobné chování zarazit. Kytici odejme, poděkuje a předá ji. Toho člověka nemůžete pustit do těsné blízkosti chráněné osoby.

K TÉMATU:

Prezident může stupeň své ochrany sám korigovat?
Ano. Šéf bezpečnosti samozřejmě vždy vytvoří nějaký model, který považuje za absolutně nejlepší, ale chráněná osoba do toho může mluvit. Těžko hodnotit, zda během pátečního incidentu šlo o selhání bezpečnosti, nebo zda to byl právě ten případ, kdy si prezident přál jiný průběh ochrany. Pochopitelně by se to stát nemělo, ale pokud není uplatněn dostatečně vysoký stupeň osobní ochrany, těžko to jednoduše okomentovat, hodnotit.

Takže chyba mohla kromě momentálního selhání ochranky spočívat v nedostatečném bezpečnostním zajištění celé akce?

Samozřejmě ochranka je od toho, aby zasáhla, ale pokud tam byli tři ochránci a nebyly instalovány zábrany, tak je to obtížné hodnotit.

Pokud by byla zbraň pravá, jak by to podle vás dopadlo?
To vám asi řeknu, jak by to dopadlo. Pokud byl blíže než pět metrů od hlavy státu, tak by to dopadlo jednoznačně. Tomu už se pak nedá zabránit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!