Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vystrčil předal Stříbrné medaile. Dostali ji Dědek, klavírista Kačo i Leitgeb

Česko

  16:34aktualizováno  20:07
Sedmnáct Stříbrných medailí předsedy Senátu předal v den státního svátku Miloš Vystrčil. Mezi oceněnými jsou podnikatel a filantrop Dalibor Dědek, úspěšný klavírista Tomáš Leitgeb, influencerka Nikol Leitgeb, startup Sharry, který se prosadil i v USA, či Snuggs, výrobce opakovatelně použitelných menstruačních kalhotek.

Jako prvního ocenil Vystrčil Dědka. Spolumajitel skupiny firem JABLOTRON v květnu 2022 vyhlásil iniciativu Dárek pro Putina, jejímž prostřednictvím lidé mohou přispět na podporu Ukrajiny. Vybrané peníze jdou na účet ukrajinské ambasády, české ministerstvo obrany za ně u českých výrobců a dodavatelů nakupuje vojenský materiál podle požadavků ukrajinské armády.

Dalším oceněným je Miloš Doležal, spisovatel a publicista, mimo jiné autor knihy Jako bychom dnes zemřít měli, což je kniha pojednávající o životě faráře Josefa Toufara umučeného StB v souvislosti s takzvaným čihošťským zázrakem.

Další medaile od Vystrčila dostali katolický kněz Tomáš Halík, klavírista a skladatel Tomáš Kačo, který ve svém díle propojuje klasickou, jazzovou a tradiční romskou hudbu a dokázal vyprodat Carnegie Hall, spoluzakladatelka a ředitelka Nového Prostoru Dagmar Kocmánková a influencerka Nikol Leitgeb.

Influencerka prozradila, že dostane medaili, již měsíc předem na Instagramu

Ta se přitom netradičně s měsíčním předstihem, již na konci srpna, na svém instagramovém účtu pochlubila, že je mezi těmi, kdo mají Stříbrnou medaili dostat. A vtipkovala o tom: Co si vemu na sebe co si vemu na sebe co si vemu na sebeeeeee...

Instarodino ❤️

Dostali jsme od @senatcz jeden velkej lajk:))

Chvíli si medaili nechám v kredenci já, a pak si ji asi dáme kolovat. Pač je nás všech, co se tady každou chvíli snažíme pomoct těm, kteří mají od života naloženo víc než ostatní.

Děkuju, že to takhle krásně a dlouho táhnem spolu.

#neninamtojedno

28. září 2023 v 21:14, příspěvek archivován: 29. září 2023 v 10:53

Ocenění pro startup, který uspěl i za mořem, výrobce menstruačních kalhotek i moderátora

Další Stříbrné medaile předsedy Senátu získali čtyři zakladatelé startupu Sharry – Vladimír Cibulka, Michal Čeřovský, Jakub Řezníček a Josef Šachta.

Firma uspěla se svým inovativní aplikací pro správu budovy a jako technologického partnera si ho najal developer ultramoderního mrakodrapu One Vanderbilt, jehož 397metrová silueta se vyjímá v nejrušnější části New Yorku.

Oceněni byli i Linda Šejdová a Tomáš Zahradník, zakladatelé firmy Snuggs, české firmy, která vyrábí opakovatelně použitelné menstruační kalhotky, a moderátor či redaktor veřejnoprávní České televize popularizující vědu Daniel Stach.

Stříbrnou medaili předsedy Senátu převzala také dobrovolnice Anna Stejskalová, horolezkyně a humanitární pracovnice Dina Štěrbová, jež v roce 1984 jako první československá horolezkyně zdolala osmitisícovku, šestou nejvyšší horu světa Čo Oju, fotograf a pedagog Jindřich Štreit i Jana Tichá, astronomka a objevitelka řady planetek – „za české stopy na hvězdném nebi“.

Ocenění se při příležitosti svatováclavského svátku předávalo poprvé v roce 2012. Tehdy mezi laureáty patřili například zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch, filozof Erazim Kohák, vědci Blanka Říhová a Pavel Hobza, herec Lubomír Lipský a atletka Jarmila Kratochvílová.