Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stříbro vylovené z peřejí

Česko

Deblkanoisté Volf se Štěpánkem vylepšili bronz z Atén, Hilgertová přišla o medaili

OLYMPIJSKÉ HRY V PEKINGU PEKING Nad Pekingem se poprvé během her usmívalo z modré oblohy slunce. A v jeho paprscích stáli na břehu olympijského kanálu Šun-i čeští deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek a hýčkali si stříbrné medaile.

„Jsem hlavně šťastný z toho, že se nám zase podařila čistá jízda, většinou nám to letos moc nevycházelo,“ usmíval se doširoka Jaroslav Volf. „Věděli jsme, že na to máme,“ připojil jeho kolega Ondřej Štěpánek.

Do boje o medaile vyrazili ze třetí příčky, kterou si vyjeli už ve čtvrtečním semifinále. Zároveň se museli popasovat s nezvyklou situací: čtvrteční závod byl totiž ukončen už po semifinále kvůli bouřce a finále se jelo až včera. „Nevím, co bylo horší, jestli čekat v Aténách, jak si povedou soupeři, nebo teď, kdy jsme museli čekat celou noc,“ krčil rameny Volf.

Když čeští vodáci zabrali na posledních vlnách a projeli cílem, Volf zatnul vítězně pěst. V tu chvíli bronzoví z Atén věděli, že mají medaili a čekali na poslední dvě posádky, aby zjistili, z jakého bude kovu.

„Už jsem nic neřešil. Bral bych všemi deseti i bronz,“ řekl Volf.

Jenže zatímco slovenští bratři Hochschornerové byli neomylní, německé semifinálové překvapení valící se peřej vytrestala, otočili se a skončili ve finále poslední.

„Abych řekl pravdu, tak jsem to čekal. Když jsem byl na první olympiádě, tak jsem byl taky hodně nervózní. Ten tlak je obrovský. Věřil jsem ve stříbro,“ podotkl Štěpánek, kterému se v neděli v Praze předčasně narodil syn Matouš. „Ta medaile je pro něho,“ řekl Štěpánek. „Medaile byla hodně blízko. Bylo jasné, že pokud to kluci nezkazí, že by to mělo vyjít,“ říkal trenér deblkanoistů Ondřej Mohout.

Na kanále se včera odehrávala velká bitva s nečekanými a dramatickými zvraty. Obtížná trať neodpouštěla žádnou chybu a i největší favorité se lehce mohli ocitnout pod vodou. Kromě záludných branek to způsobil i větší průtok vody.

„Teklo jí tam víc. Ve čtvrtek po bouři se kanál zahltil napadanými slunečníky a plasty a pořadatelé narychlo volali potápěče, aby to vytahali,“ popisoval jeden ze tří stavitelů olympijské tratě Jaroslav Pollert. Zvláště kajakářky měly s proudem značné potíže. „Ale holky měly obě jízdy stejné. To nemohlo výkon ovlivnit,“ řekl Pollert.

Zklamaná Hilgertová: Byla to momentální chyba Smutné loučení s Pekingem naopak zažívala kajakářka Štěpánka Hilgertová. Ve zřejmě posledním olympijském vystoupení kariéry se totiž ve finále převrátila, a přišla tak o jistou medaili.

„To víte, že mě to hryže a bude hryzat dlouho. Ale ze svého představení nemám špatný pocit,“ hodnotila čtyřicetiletá Hilgertová, které se stala osudnou velice obtížná pasáž mezi třetí a čtvrtou brankou. „Tahle chyba byla momentální, a ne znak neschopnosti nebo úbytku formy,“ konstatovala dvojnásobná olympijská šampionka.

Včerejší odpoledne patřilo slovenským vodákům. Nejlepší kajakářkou se stala suverénně Elena Kaliská a už třetí zlato po sobě získali bratři Hochschornerové. „Byli nejlepší. Zlato je ve správných rukou,“ prohodil Mohout a zároveň odmítl oslavu na palubě letadla, kterým se měli deblkanoisté ještě v noci vracet do Česka. „Tam slavit nebudeme. Z toho je mi vždy hrozně špatně,“ usmál se trenér.

***

Jaroslav Volf

Datum a místo narození: 29. září 1979, Stará Boleslav. Výška a váha: 178 cm, 76 kg. Účast na OH: 2000 (Sydney) -5. místo; 2004 (Atény) - bronz; 2008 (Peking) - stříbro. Největší úspěchy: MS 2005 -zlato; ME 2004 a 2005 - zlato.

Ondřej Štěpánek

Datum a místo narození: 28. listopadu 1979, Kárané Výška a váha: 173 cm, 78 kg Účast na OH: 2000 (Sydney) -5. místo; 2004 (Atény) - bronz; 2008 (Peking) - stříbro. Největší úspěchy: MS 2005 -zlato; ME 2004 a 2005 - zlato.

O autorovi| Martin Prachař, Zpravodaj LN v Číně

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat