25. dubna 2019 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strojvedoucí si cestou do práce spletl vlak. Vyskočil z něj v 50kilometrové rychlosti a zranil se

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: České dráhy

Bohumín Strojvedoucí Českých drah byl na cestě do práce z Bohumína, když zjistil, že namísto do vlaku do Ostravy nastoupil v opačném směru do Polska. Než aby nestihl přijít do práce, rozhodl se v padesátikilometrové rychlosti z jedoucího vlaku vyskočit. Středně těžce se zranil. Událost jakožto zranění cestujícího vyšetřuje Inspekce Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). České dráhy pak prošetřují, zda se jedná o pracovní úraz.

„Za jízdy Ex (expresu) 130 vyskočil strojvedoucí Českých drah, když zjistil, že nastoupil do špatného vlaku,“ cituje ve čtvrtek Česká televize, jež na incident upozornila, z neveřejného zápisu SŽDC o zákrocích policie.

§ 274 - Pracovní úraz a cesta do práce

(1)  V přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů jsou úkony potřebné k výkonu práce a úkony během práce obvyklé nebo nutné před počátkem práce nebo po jejím skončení a úkony obvyklé v době přestávky v práci na jídlo a oddech konané v objektu zaměstnavatele a dále vyšetření ve zdravotnickém zařízení prováděné na příkaz zaměstnavatele nebo vyšetření v souvislosti s noční prací, ošetření při první pomoci a cesta k nim a zpět. Takovými úkony však nejsou cesta do zaměstnání a zpět, stravování, vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení ani cesta k nim a zpět, pokud není konána v objektu zaměstnavatele.

„Jde o našeho zaměstnance, strojvedoucího, který nebyl ve výkonu práce, tedy neřídil vlak,“ potvrdil ČT mluvčí Českých drah Radek Joklík s tím, že incident vyšetřují jako mimořádnou událost. 

Policie údajně vůbec nezasahovala, protože nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání. „Policie pouze přijala oznámení o pracovním úrazu,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí karvinských policistů Zlatuše Viačková. Zaměstnavatel strojvedoucího, tedy České dráhy, musí teď podle Viačkové řešit, zda se v tomto případě jedná o pracovní úraz.

V posledních dvou měsících se událo hned několik medializovaných případů nehod, které zavinili strojvedoucí. Končící ministr dopravy Dan Ťok v jejich důsledku navrhl bodový systém pro strojvedoucí, Federace strojvůdců ČR časté chyby přičítá přetěžování strojvůdců a častým přesčasům.

zufZuzana Formánková

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz