Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stromek vzhůru nohama – to je trend v Británii

Česko

LONDÝN Žádná tradiční jedle či borovice ve stojanu, letošní módou je umělý stromek „vzhůru nohama“, tedy alespoň v Británii. Jak napsal britský list Daily Mail, internetové servery nabízející vánoční stromky postavené na špičku jsou doslova zahlcené objednávkami. Krásný, vysoký stromek pořídíte asi za 300 liber a má několik výhod. První z nich je, že na ozdoby nedosáhnou malé děti či domácí mazlíčci. Nemůže se tak stát, že by mohli vánoční strom shodit.

Pro méně majetné nabízí britská firma John Lewis i levnější modely stromků, které jsou vysoké zhruba 180 centimetrů a stojí 75 liber.

„Vánoční ozdoby lépe drží a svíčky či prskavky nevisí přilepené na stromku, takže se nemůže stát, že by mohl chytnout,“ komentoval nejnovější trend mluvčí firmy John Lewis s tím, že na nedostatek zákazníků si stěžovat nemohou. „Navíc pod obráceným stromkem je mnohem více místa na dárky,“ dodal.

První vlaštovky se tak objevují i v Česku. Stromek obrácený vzhůru nohama bude mít letos doma například moderátor a zpěvák Leoš Mareš.

Nejde však vůbec o nový výmysl firem. Stromek „vzhůru nohama“ existoval již ve středověku. „Podle jedné z legend kdysi v sedmém století použil mnich trojúhelníkový tvar stromku, aby před věřícími znázornil Svatou trojici. Od té doby byl strom uctíván jako „boží strom“ a byl zavěšován obráceně ze stropu jako symbol křesťanství,“ uvedl mluvčí John Lewis.

Autor: