Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Stromy jedou do měst i s policejním doprovodem

Česko

PRAHA Vánoční stromy, které tvoří nedílnou součást předvánoční výzdoby, putují do českých měst z horských lesů.

To je případ např. obrovského vánočního stromu, jenž od prvního adventního dne stojí na Staroměstském náměstí v Praze. Třicetimetrový smrk vyrostl v Krkonoších. Do Prahy ho přivezla na doporučení Krkonošského národního parku společnost Taiko, jež je provozovatelem vánočních trhů na pražském Staroměstském a Václavském náměstí. „Plně vyhovuje našim podmínkám, aby mohl stát v centru Prahy,“ řekl produkční ředitel společnosti Taiko Pavel Hozák. Zhruba osmdesátiletý kolos je už čtvrtým krkonošským stromem, jenž o Vánocích zdobí Staroměstské náměstí.

V centru Prahy je možné vidět také vánoční stromy ve Vodičkově ulici a na Malostranském náměstí. Ty Praha 1 dostala darem od města Jeseník. „Dostali jsme je proto, že v době povodní věnovala Praha 1 Jeseníku pět milionů korun na obnovu,“ vysvětlil mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb. Třímetrový vánoční strom rovněž vyrostl na pražské Kampě. Tam ho podle Korába umístilo Sdružení občanů Prahy 1.

Unikát stojí i na brněnském náměstí Svobody. Právě tam v roce 1924 vznikla tradice humanitárních sbírek na pomoc opuštěným dětem. Spisovatel a redaktor LN Rudolf Těsnohlídek ji se svými přáteli uspořádal poprvé pět let poté, co právě o adventu našel v lese v Bílovicích nad Svitavou odložené batole. Akcí na pomoc při výchově malé Lidušky a jí podobných dětí se inspiroval v dánské Kodani. Tradici se podařilo po komunistické éře obnovit v roce 1990. Strom tradičně pochází právě z bílovického polesí - letos sedmnáct metrů vysoký padesátiletý smrk přivezlo nákladní auto s policejní eskortou.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...