Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Student chodil po škole a zabíjel

Česko

Finská tragédie - Mladík postřílel na střední škole osm lidí. Masakru předcházelo varování

Finský mladík, který zastřelil osm lidí a poté obrátil zbraň proti sobě, svým zraněním večer podlehl

HELSINKY/PRAHA Dvě stě tisíc lidí si otevřelo videoklip na internetovém serveru YouTube, který osmnáctiletý mladík vystupující pod přezdívkou „Sturmgeist89“ (německy „bouřlivý duch“) nazval „Masakr na střední škole Jokela“. Na klipu je zachycena stejnojmenná finská škola, která počítačovým trikem vyletí do vzduchu, a pak se na klipu objeví doruda zbarvená fotografie muže s pistolí.

Je to zdaleka nejúspěšnější klip, který Sturmgeist na svých stránkách umístil. Mohl být ještě úspěšnější, kdyby ho server YouTube ve tři hodiny odpoledne neučinil nepřístupným. V tu dobu totiž tiskové agentury vyslaly do světa zprávu, že klip sice byl počítačová animace, ale mladík, podle všeho identický se „Sturmgeistem“, skutečně ve škole Jokela ve finském městě Tuusula vraždil.

„Zabito bylo pět studentů, dvě studentky a jedna dospělá žena, ředitelka školy,“ oznámil včera v podvečer policejní šéf Matti Tohkanen. Deset lidí bylo navíc zraněno, z toho mnozí velmi těžce, takže je možné, že počet obětí ještě není konečný. Ve škole v poklidném pětatřicetitisícovém městě na jihu Finska bylo v okamžiku střelby na tři sta dětí ve věku od deseti do osmnácti let. Pachatel střelby, jehož jméno nebylo oznámeno, byl nakonec policií zneškodněn, ale předtím obrátil zbraň proti sobě a s vážným zraněním byl převezen do nemocnice. Pozdě večer svým zraněním podlehl.

Jeden z učitelů vypověděl, že střelba se ozvala v jedenáct hodin dopoledne. Studenti i učitelé se dali na panický útěk, někteří i rozbitými okny. Policie školu obklíčila, ale střelec zůstal v budově i s několika studenty, kterým se předtím nepodařilo utéct. Po několika hodinách se policii podařilo pachatele zneškodnit a kolem patnácté hodiny bylo obklíčení školy odvoláno.

„Bylo to neskutečné. Žák, kterého jsem učil, běžel proti mně, křičel a měl v ruce zbraň,“ řekl Kimo Kiuru, který učil v osmé třídě, kde střelba začala. „Pohyboval se systematicky po školních chodbách, klepal na dveře a střílel do nich,“ dodal učitel.

Policie zatím nepotvrdila, že vraždící mladík byl totožný s autorem videoklipu a vzkazu na YouTube, ale finské sdělovací prostředky to pokládají téměř za samozřejmost. Podle obsahu videoklipů a vzkazu, které byly na internetových stránkách, lze usuzovat, že jejich autor byl obdivovatelem Adolfa Hitlera a sovětského diktátora Stalina. Seznam klipů je stále přístupný na internetové adrese: http://youtube.com/results? search_query=Sturmgeist89&search=Search.

Skandinávie, kde se násilné incidenty odehrávají zřídka, se obává, aby se tragédie neopakovala. „Bohužel se vždy najde někdo, kdo se s pachateli identifikuje, a v dnešní medializované společnosti bohužel nelze vyloučit, že takových případů v budoucnu přibude,“ říká švédský profesor kriminologie Jerzy Sarnecki.

„Bylo to neskutečné. Žák, kterého jsem učil, běžel proti mně. Křičel a měl v ruce zbraň.“

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat