Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti by do sněmovny poslali DSSS a 'piráty'. ČSSD propadla

Česko

  20:37
PRAHA - Pokud by květnové volby byly v rukou studentů, usedli by do sněmovních lavic kromě "prověřených" politických stran i zástupci Vandasovy Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) či České pirátské strany. Alespoň to vyplývá z prozatímních výsledků voleb nanečisto na deseti středních školách, které na internetu zveřejnila iniciativa Výsledky studentských voleb 2010.

Projekt Studentské volby v Jedličkově ústavu v Praze. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Například studenti brněnského gymnázia volili z 38 procent TOP 09, druhá byla ODS s 22 procenty hlasů a 11 procent studentů dalo hlas České pirátské straně. Do sněmovny by se podle jejich hlasování dostaly ještě Věci veřejné se sedmi procenty a DSSS s pěti procenty.

Podobně se vyjádřili i gymnazisté z Nymburka, kde volili ze 48 procent TOP 09, 17 procent hlasů obdrželi občanští demokraté a mezi šesti a sedmi procenty dostali "piráti", DSSS a komunisté.
Pražští studenti z Gymnázia Malostranská pak do uren vhodili 58 procent lístků pro TOP 09, do sněmovny by poslali ještě ODS a Věci veřejné. Naopak sociální demokraté, kteří vedou v celostátních průzkumech, u studentů zcela propadli – ani by se nedostali do sněmovny.

Zveřejněte výsledky
Iniciátor zveřejnění výsledků Lubomír Kubát navíc plánuje stupňovat tlak na školy tak, aby se kompletní údaje z voleb nanečisto dostaly na veřejnost ještě před květnovým kláním. "Chci vyzvat studenty, aby si vynutili na vedení škol oficiální zveřejnění již nyní. Formou petice v jejich školách by měli požadovat okamžité zveřejnění, neboť to jsou oni, kdo odevzdávali hlasy, a jejich požadavek by měl být respektován," nastiňuje Kubát.

Původně se měly výsledky voleb zveřejnit už minulý týden hned po skončení voleb na školách, pořádající společnost Člověk v tísni však nakonec posunula vyhlášení až po skutečných volbách. Na studentské volby si kvůli údajné politické propagandě na školách stěžovali zejména hejtmani z řad ČSSD.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...