Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Studentská revolta uspěla, kamery ze tříd zmizely

Česko

  7:45
PRAHA - Je dobojováno. Studenti pražského soukromého gymnázia Josefa Škvoreckého dosáhli svého, kamery z učeben zmizely. „V naší třídě už kamera není, teď odmontovávají postupně další,“ popisovala včera v poledne situaci ve škole usměvavá Kateřina Kejřová.
Ilustrační foto studentů

Gymnázium Škvoreckého foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

Studentka, která se jako mluvčí studentské revolty proti kamerám ve třídách stala přes noc mediální hvězdou, přičítá úspěch jednoznačně rodičům. Ti se za své děti na třídních schůzkách téměř bez výjimek postavili a donutili ředitele Václava Krištofa k ústupku.

„Rodiče byli jednotně proti. Nezazněl tam ani jediný hlas, který by kamery ve třídách podporoval,“ popsal včerejší diskusi s ředitelem jeden z rodičů, Rostislav Zeman.
Nepřesvědčily je argumenty o prevenci, ochraně majetku či možném odhalování šikany. V instalaci kamer viděli zásah do soukromí svých dětí.

„Vnímám to jako zásah do osobních záležitostí studentů, narušení jejich psychické rovnováhy. Sám bych taky neměl rád, kdyby mě za zády monitorovala nějaká kamera,“ zdůvodňoval svůj negativní názor Zeman.

Ředitel se s rodiči neshodl ani na financování sporného projektu. Chtěl ho původně zaplatit mimo jiné i ze školného, které je na Škvoreckého soukromém gymnáziu 25 tisíc ročně.

„Jelikož jsem rodiče nepřesvědčil o financování kamer ze tří zdrojů, bude je teď muset zaplatit provozovatel gymnázia, tedy já sám,“ zhodnotil situaci ředitel Václav Krištof.

Ředitele negativní reakce rodičů překvapily. „Čekal jsem, že když se jedná o prevenci, budou rodiče v zásadě pro,“ podivoval se nad postojem rodičů Krištof. „První rodiče, se kterými jsem hovořil individuálně, předtím než byli ve skupině dalších, to podporovali. Ve třídách se situace změnila, převládali tam odpůrci. Pravděpodobně jsem podcenil nebezpečí projednávání v širokém kolektivu,“ popisoval svůj pohled na včerejší debatu při třídních schůzkách ředitel.

Důvod, kterým se šéf gymnázia oháněl nejvíce, tedy prevence, se nezdál kromě dětí a rodičů ani části profesorského sboru. Prevenci proti krádeži a ničení zařízení tříd nechápali, jelikož v tomto ohledu je gymnázium Josefa Škvoreckého naprosto bezproblémovou školou. „Co si pamatuju, nikdy se tady nic neztratilo. Snad před dvěma lety nějaký mobil, Naopak, studenti si mnohdy zapomínají v lavicích věci, které tam nacházejí i několik dní poté. Jsme malá škola, tady by se každý případ loupeže rychle provalil,“ popisuje takřka idylické poměry na gymnáziu tamní tělocvikář a angličtinář Richard Kanía.

Včera odpoledne byl již na gymnáziu prakticky normální režim, který jen občas narušovali zástupci médií. „Už bychom chtěli hlavně učit a ne odpovídat na otázky médií,“ říkal celou kauzou znechucený zástupce ředitele Milan Moravec, který dostal kamerový systém na starost. Problémové kamery ze tříd se postupně hromadily na stole kabinetu a ve třídách po nich zůstaly pouze díry ve zdi.

Kamery prověří inspekce
Kamery v gymnáziu bude řešit i Česká školní inspekce. Její pracovníci navštíví nyní jedno z nejznámějších gymnázií v republice v nejbližších dnech. „Kontroloři shromáždí všechny informace o důvodech, které vedly vedení školy k přijetí poměrně radikálního rozhodnutí o instalaci kamerového systému, zejména pak o úmyslu instalovat kamery i do jednotlivých tříd,“ píše se v inspekční zprávě.

Kamery se čím dál častěji objevují i v zahraničních školách. Zatímco v Anglii jsou velice častým jevem, ve Francii zatím tak rozšířeny nejsou. Školy v obou zmíněných zemích ale nesmějí kamerami sledovat oblasti, kde by to narušilo soukromí osob, nesmějí také natáčet tajně a nesmějí záznamy vydat jednotlivcům. Na záznam se však mohou podívat ti, kteří jsou tam zaznamenáni.

Autoři:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...