Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Studie: Hry budou levnější

Česko

OH v Praze - Pomůže příznivější odhad nákladů přesvědčit českou vládu?

PRAHA Olympijské hry v roce 2016 by vyšly Prahu levněji. Tvrdí to alespoň nová studie společnosti PricewaterhaouseCoopers.

Náklady na pořádání her nyní společnost odhaduje na 123 miliard, což je o dvanáct miliard méně, než činil předchozí odhad z roku 2004.

„Změnili jsme koncepci her. Chceme využít co nejvíce současná sportoviště, i když jsou někdy v dost zbídačeném stavu,“ vysvětlil Tomáš Petera, ředitel společnosti Praha olympijská.

„Ale čísla se mění a budou měnit,“ podotkl Petera.

Olympijským plánovačům nahrál fakt, že se v současné době staví nebo budou stavět v Česku tři fotbalové stadiony: v Jihlavě, v Brně a v pražském Edenu, kde by se například po rekonstrukci hokejové haly a bazénu měly konat všechny disciplíny moderních pětibojařů. Stát by platil 25 miliard Studie rozdělila náklady na přímé a nepřímé. „Tak to po nás chce Mezinárodní olympijský výbor,“ vysvětloval Petera. Přímé investice na pořádání her, které zahrnují výdaje na bezpečnost, stavbu tří nových stadionů a rekonstrukci ostatních sportovišť, odhaduje na 88 miliard. Nepřímé náklady činí 35 miliard a zahrnují například akvapark na Šutce, kde by se měly konat plavecké disciplíny.

„Ze státního rozpočtu by šlo 25 miliard korun,“ řekl Petera. Zbytek by měla zaplatit Praha a 41 miliard přiteče od MOV.

Studie, kterou si Praha olympijská nechala vypracovat kvůli uchazečskému dotazníku, přichází jako na zavolanou. „Ale to je pouze shoda náhod,“ bránil se Petera.

S ministrem se nesetkali Praha musí do 14. ledna odeslat dotazník do sídla MOV a jediné, co jí schází, je vládní garance. „Můžeme to poslat i bez garance. Ale v tom případě jsou naše šance nulové,“ přiznal Petera. „Jsme teď trochu v křeči.“

Vláda v čele s premiérem Topolánkem totiž s udělením garance váhá. Čerstvě jmenovaný ministr školství Ondřej Liška zatím materiál ani nepředložil na jednání vlády. „Komunikuji s ním, ale ještě jsme se nesetkali,“ pověděl Petera.

Česko se podle něj zatím neupisuje k žádným částkám. Jen musí souhlasit s tím, že respektuje Olympijskou chartu a umožní pohyb akreditovaných osob.

„Nedovedu si představit, že by to vláda neuvedla,“ citovala ČTK pražského primátora Pavla Béma. „Přiznala by, že Česká republika není právním státem,“ prohlásil Bém, který byl přesvědčený, že Topolánek garanci podepíše.

Za přípravu k olympijské kandidatuře zatím společnost Praha olympijská utratila přes 50 milionů korun, které získala z rozpočtu hlavního města. Poslední studie vyšla na dva miliony.

Petera a spol. do olympijských nákladů nezahrnují výdaje na infrakstrukturu, které by podle odhadů spolkly dalších 450 miliard korun. Tyto peníze by prý stát musel časem investovat tak jako tak.

***

Jak se změnily finanční odhady

Studie 2004

Přímé náklady 138 miliard

Studie 2007

Přímé náklady 88 miliard

Nepřímé náklady 35 miliard

Zdroj: Price Waterhouse Coopers

Města, která usilují

o olympijské hry

v roce 2016

PRAHA

Baku (Ázerbájdžán)

Dauhá (Katar)

Chicago (USA)

Madrid (Španělsko)

Rio de Janeiro (Brazílie)

Tokio (Japonsko)

Autor:

Pronájem bytu 2+1/L, 47m2
Pronájem bytu 2+1/L, 47m2

Družstevní, Týnec nad Sázavou, okres Benešov
11 000 Kč/měsíc