Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Studie: Vysokoškoláků přibývá, peněz ale ne

Česko

PRAHA Pro Česko je to dobrá zpráva: po dlouhé době přibývá lidí, kteří studují na vysoké nebo vyšší odborné škole. Ukázalo to alespoň poslední srovnání školství v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Čerstvě zveřejněné výsledky však odrážejí situaci ve školství z roku 2007.

Podle výzkumu studuje na vysokých školách v zemích OECD v průměru 56 procent lidí. V České republice jich je 54 procent. Přestože se v tuzemsku zvyšuje podíl vysokoškoláků, stále zaostáváme v počtu lidí, kteří vysokou školu dokončí. „Ve vyspělých zemích má takové vzdělání 28 procent lidí, v Česku jich je ale jen čtrnáct procent,“ řekla Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání, který údaje studie zpracoval.

Podle náměstka ministryně školství Jindřicha Kitzbergera se však v nebližších letech změní i toto. S nárůstem počtu vysokoškoláků se bude zvyšovat i množství absolventů. Náměstek však upozorňuje na další zveřejněné údaje. Tím je například fakt, že Česká republika i nadále patří mezi země, které vyčleňují na vzdělání nejméně peněz. Zatímco vyspělé země dávají v průměru 6,1 procenta svého hrubého domácího produktu, Česko pouze 4,8 procenta. Podle Kitzbergera nedostatek peněz pociťují hlavně na prvních stupních základních škol. „Učitelé tam jsou více vytíženi, mají větší počet hodin, zároveň však dostávají méně prostředků na platy a ostatní výdaje,“ vyjmenoval.

Pokud jde o platy učitelů, vedeme si dlouhodobě špatně. Pedagog na prvním stupni základní školy si ve vyspělých státech za hodinu vydělá přes 860 korun, český učitel jen necelých 600 korun. Na středoškolské úrovni je rozdíl ještě větší. V zahraničí dostane učitel za hodinu přes 1200 korun, český pouhých 890 korun. Přitom ale čeští pedagogové mají ve třídách víc dětí než ve vyspělých státech.

Autor: