Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Studium práv: Francie v. ČR

Česko

Sedmadvacetiletá Diana Gibalová pochází z Bratislavy, letos na jaře promovala na pražské právnické fakultě, kde jí byl udělen titul doktorky práv. Univerzitní studia absolvovala v Olomouci, v La Rochelle a v Praze. Nyní působí v jedné prestižní pražské advokátní kanceláři.

* LN Ač slovenská občanka, nestudovala jste na Slovensku, ale na Moravě a pokračovala i končila ve Francii. Jak studia probíhala?

Začala jsem studovat na právnické fakultě v Olomouci. V rámci evropského vzdělávacího programu Erasmus jsem odjela na dva semestry do La Rochelle. Poslední rok, včetně závěrečných zkoušek a praxe v oblasti mezinárodního práva, jsem pak absolvovala v Paříži.

* LN Je nějaký zásadní rozdíl mezi studiem práv v Česku a ve Francii?

Ve Francii se klade důraz na judikáty, soudní rozhodnutí, smluvní vztahy přímo ve výuce. Studenti se hned od počátku učí praktické věci. Studují právní názory, závěry soudů, rozebírají právní věty, učí se porozumět zákonům a právní doktríně. Na české fakultě dostává student ucelenější a obecnější právní přehled, respektuje se logický postup od základu k podrobnosti. Na českých právech jsem získala základní přehled. Ze svých poznámek stále čerpám. Jen namátkou jmenuji pana profesora Jiřího Jelínka z pražské právnické fakulty, který nás dokonale seznámil se zákonnou úpravou trestního práva, doplněnou o praktické příklady, a tím nás velmi dobře připravil na praktický život.

* LN Jak se zkouší ve Francii?

Řeknu, jak to bylo se mnou. Každý student dostal šest až deset článků, případů, a na základě svých znalostí musel vypracovat minimálně šestistránkový právní rozbor. Zkouška většinou trvala dvě až tři hodiny a hodnotila se nejen odborná stránka, ale i forma a úroveň písemného projevu; přehlednost, úprava i gramatika. Text musel být rozdělen na kapitoly, podkapitoly a odpovídající odstavce. Student obstál, když získal alespoň devět bodů z dvaceti.

* LN Jakým způsobem probíhá specializace na francouzských právnických fakultách?

Hned na počátku studia je nutné, aby si student zvolil budoucí zaměření. To se mi nezdá příliš šťastné, protože tak činí v okamžiku, kdy se ještě ani neseznámil se všemi studijními obory. I proto považuji české právnické fakulty za velmi dobré, dávají studentovi možnost, aby svoji specializaci volil až v závěru studia.

* LN Neměla jste problémy s francouzštinou?

Když neplavec spadne do vody, tak se buď utopí, nebo se plavat rychle naučí... Podařilo se mi to druhé.

* LN Francie se řadí k zemím, kde školné na veřejných školách není. Co soudíte o eventuálním zavedení školného v ČR?

Máte pravdu, ve Francii školné na státních školách není. Uchazeč o studium si může vybrat mezi státní a soukromou školou. Faktem je, že když francouzský absolvent vysoké školy najde práci, vydělává tak dobře, že snadno vytvoří jistou rezervu, a tím pádem může zpětně uhradit školné i splácet hypotéku na byt.

* LN Z Paříže jste zamířila pracovat nikoliv domů na Slovensko, ale do Prahy. Proč?

Praha je město neomezených možností. V dobrém i zlém. Setkáváte se tu se vším, s kulturou, tím nemyslím jen umění, ale i s korupcí, s vstřícností i odtažitostí, vzdělaností i tupostí. Praha by mohla být hlavní město Evropy. Je mi to líto, že Pražáci nejsou dost hrdí na bohatství, které mají ve svém městě. Čechům by vůbec prospělo více národní hrdosti.

O autorovi| LADISLAVA CHATEAU, Autorka je publicistka

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!