Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Studuji v Česku, a přesto anglicky

Česko

K tomu, aby člověk získal vysokoškolské vzdělání v angličtině a eventuálně i diplom anglofonní univerzity, není nutné žít několik let v Británii nebo v Americe.

Pokud chce někdo studovat v mezinárodním prostředí, nemusí nutně jezdit do ciziny. Na některých soukromých vysokých školách v České republice probíhá totiž výuka v angličtině a také část učitelů a studentů přichází ze zahraničí.

Patří mezi ně například Prague College nebo Anglo-American University, která působí na pražské Malé Straně.

Anglicky jsme univerzita Původně, v devadesátých letech, se jmenovala Anglo-American College. Podle rektora Alana Krautstengla však nebyl tento název kompatibilní s britskými a americkými školami. „Když někdo hledal vysokou školu například pomocí Googlu, nenašel ji tam, což byla chyba, protože my poskytujeme nejen bakalářské, ale i magisterské vzdělání,“ vysvětluje Krautstengl. „V anglicky mluvícím světě to znamená, že jsme univerzita. Česká pravidla však přiznávají status univerzity jen škole, která poskytuje i doktorské studium. Kdybychom učili v češtině, univerzitu bychom v názvu mít nemohli - český název taky zní jinak: Anglo-americká vysoká škola - avšak v angličtině jsme univerzita. A například náš bakalářský titul je vstupenkou na magisterské studium na zahraničních univerzitách, včetně těch nejprestižnějších.“ Faktem je, že šedesát procent studentů jsou cizinci. Pocházejí celkem z šedesáti zemí a také mezi vyučujícími lze najít Čechů (ovšemže přednášejících anglicky) jen asi polovinu. Pražská Anglo-American Univerzity nabízí ekonomické obory, dále studium mezinárodních vztahů a diplomacie, humanitní a sociální vědy a ve spolupráci s University of Wales rovněž komparativní právo.

„Právě teď jsme tu měli na jakési průběžné kontrole skupinu lidí z University of Wales. Členem skupiny byl však také jeden odborník z Cambridge. Moc nás potěšil, když řekl, že některé naše bakalářské práce jsou lepší než bakalářské práce v Cambridge,“ pochlubil se Alan Krautstengl. A přidal informaci, že v týmu, který zaštiťuje pro jeho školu nový studijní program MBA (začíná od září), je i nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2002 Vernon Smith.

Školné na Anglo-American university se neplatí podle doby studia, ale za jednotlivé předměty, což má tu výhodu, že si někdo může vybrat třeba jen dva kurzy za rok i za cenu, že bakalářské studium rozloží do více než do obvyklých tří let.

„Říkáme, že v naší restauraci se neplatí za dobu, kterou tu lidé stráví, ale za jídlo, které snědí,“ ilustruje Krautstengl. V zásadě lze bakalářský obor na této škole vystudovat za zhruba 300 tisíc korun, tedy sto tisíc ročně, magisterský program přijde přibližně na 120 tisíc korun ročně.

Podmínkou studia je ovšem dobrá angličtina, výjimečně je možné přijmout studenta podmínečně s tím, že se mu dostane půlročního intenzivního jazykového kurzu, během nějž svou angličtinu vylepší.

Soukromých vysokých škol s anglickou výukou je v České republice víc. Velmi známá je University of New York in Prague. Některé programy v angličtině má také Vysoká škola finanční a správní. Podrobnosti lze zjistit například na webových stránkách ministerstva školství (www.msmt.cz). Je však dobře vědět, že ministerský seznam není úplně vyčerpávající.

Třeba Prague College, která se orientuje hlavně na informatiku, ekonomiku a na grafický design, v tomto seznamu není, ač rovněž poskytuje bakalářský program. Akreditaci má však jen na takzvané celoživotní vzdělávání, což znamená, že studenti nemají sociální výhody, jako je třeba nárok na zlevněnou síťovou jízdenku. Školné na této škole činí 30 000 korun za semestr.

Studium v angličtině

University of New York Praha Anglo-American University -Anglo-americká vysoká škola Praha Vysoká škola finanční a správní pouze v některých oborech Praha English College Praha

Autor: