Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Stydíte se na Facebooku? Je tu Diaspora

Česko

Nová sociální síť dá svým uživatelům možnost určit si hranice svého soukromí a co chtějí sdílet na internetu

NEW YORK Počty uživatelů sítě Facebook prudce rostou. Rychlým tempem ale přibývá i těch, kterým není jedno, že přístupem na síť přicházejí o své soukromí.

A právě na tyto „introverty“ má políčeno čtveřice newyorských programátorů se zbrusu novou sítí nazvanou Diaspora. Ta je nyní sice v plenkách, ale světlo světa by mohla spatřit již v létě.

Provozovatelé sociálních sítí chtějí o svých uživatelích stále více informací, které se jich bytostně týkají a které pak dále mohou prodat marketingovým firmám. U Diaspory má tato vlezlost do jisté míry odpadnout čili její uživatelé mají mít plnou kontrolu nad tím, jaké informace o sobě zpřístupní.

Samotné programátory, kteří se potkali při studiu na newyorské univerzitě, podle deníku The New York Times překvapilo, jaký je o jejich nápad zájem.

Když koncem března zveřejnili svůj záměr na webové stránce Kickstarter (ta lidem umožňuje získat prostředky na realizaci jejich nápadů), nečekali, že k získání 10 tisíc dolarů, které potřebovali sehnat na start projektu, jim bude stačit pouhých 12 dní místo původně plánovaných 39. „Byli jsme v šoku. Z nějakého zvláštního důvodu všichni souhlasili s tím, že soukromí je opravdu problém,“ řekl jeden z programátorů, jednadvacetiletý Dan Grippi.

Tento týden do úterního odpoledne přitom získali přes 23 tisíc dolarů od více než 700 dárců. Skutečný poprask však spustil až článek o projektu, který ve středu otiskl list The New York Times. Již během včerejška měli programátoři k dispozici téměř 50 tisíc dolarů od více než 1500 dárců.

Autoři Diaspory, což je označení pro skupinu lidí, kteří nedobrovolně žijí v emigraci, slibují, že software po dokončení nabídnou všem zájemcům zdarma. Navíc chtějí zveřejnit i všechny zdrojové kódy, aby ho mohli upravovat a rozšiřovat i jiní programátoři.

Hlavní předností Diaspory je přitom to, že ji nemá vlastnit jediný subjekt. Lidé budou moci provozovat program i na vlastních serverech a díky přímému spojení mezi počítači tak odpadnou prostředníci, jakými jsou kromě Facebooku například mikroblogovací služba Twitter nebo internetová fotogalerie Flickr.

To znamená, že uživatelé budou mít na rozdíl do Facebooku plnou kontrolu nad tím, jaké informace chtějí sdílet a s kým.

„Ve skutečném životě si povídáme jeden s druhým. Nepotřebujeme předávat svá sdělení nějakému rozbočovači. To, co Facebook člověku dává jako uživateli, není tak těžké udělat. Všechny ty malé hry, malé zdi i malý chat nejsou nic zvláštního. Jde o existující technologie,“ zdůraznil další z programátorů, devatenáctiletý Raphael Sofaer. „Už nebudete hříčkou rozmarů velkých podnikových sítí, které se vám snaží namluvit, že sdílení a soukromí se vzájemně nevylučují,“ říká jeden ze zakladatelů projektu na videu, kterým prezentují svůj nápad na internetu.

Kritici nicméně namítají, že používání Diaspory může být obtížné pro technicky méně zdatné uživatele internetu, kteří by neuměli nainstalovat a nastavit program na svém serveru.

Tvůrci Diaspory přitom mají ambici, aby jejich službu mohla využívat každá domácnost.

***

FACEBOOK, NEJVĚTŠÍ SOCIÁLNÍ SÍŤ NA SVĚTĚ

„Už nebudete hříčkou rozmarů velkých podnikových sítí,“ říká jeden z autorů Diaspory

Autor: