Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Sudetští Němci pátrají v Ústí

Česko

  10:48
ÚSTÍ NAD LABEM/KASSEL - Vlnu telefonátů na ústecký magistrát vyvolala zpráva o tom, že v Ústí nad Labem jsou v krabicích uskladněny nejen kosti vojáků wehrmachtu, ale také zavražděných sudetských Němců.

Příbuzní lidí, kteří beze stopy zmizeli na konci války, se snaží dopátrat, zda v některé z krabic nejsou ostatky právě jejich otce, dědečka či babičky. „Volala nám paní dokonce až z Ameriky, zda bychom nemohli zjistit, jestli u nás neleží také tělo její příbuzné,“ potvrdil LN ředitel ústeckého městského archivu Vladimír Kaiser.

Při všech těchto otázkách ale musí prý odkazovat tazatele na německý Lidový spolek pro péči o válečné hroby, který ostatky do Ústí přivezl. „My žádné záznamy o původu ostatků nemáme,“ uvedl Kaiser.

V tovární hale v Ústí nad Labem leží už několik let celkem 4000 krabic s ostatky těl, u nichž se dosud předpokládalo, že patří výhradně vojákům wehrmachtu. Do skladu je totiž dočasně uložil německý spolek, který se staral o vyhledávání a identifikaci německých vojáků, kteří v Česku padli nebo zemřeli v lazaretech. Protože ale spolku došly peníze na důstojné pohřbení ostatků, zůstávají krabice nadále ve skladu a jejich osud je zatím nejistý.

To, že vedle vojáků leží v Ústí zřejmě i civilisté z řad sudetských Němců, včera LN potvrdil i Frank Reining z německého Lidového spolku pro péči o válečné hroby. „Mohu potvrdit, že zhruba třetina krabic ukrývá ostatky civilistů, nikoliv vojáků,“ řekl Reining LN.

Rakouský deník Neues Volksblatt přitom spekuluje o tom, že se může v řadě případů jednat o zavražděné sudetské Němce, naházené po válce do masových hrobů. Takový hrob s celkem 257 civilisty objevil spolek podle deníku v roce 1997 například v Rovensku pod Troskami. Reining však tvrdí, že nelze s určitostí prokázat příčinu smrti těchto civilistů ani jejich totožnost. „To by byla čirá spekulace,“ řekl LN.

V případě určování totožnosti a příčin smrti vojáků totiž podle něj vycházejí odborníci spolku hned z několika různých zdrojů. Hlavním je důkladná evidence německé armády a další archivní materiály, údaje od příbuzných či lékařské záznamy třeba o stavu chrupu. „U civilistů ale žádné záznamy, ze kterých bychom mohli vycházet, neexistují,“ uvedl Reining.

Fakt, že v Ústí jsou nedůstojně v krabicích uloženy i ostatky civilistů, však už vzbudil pozdvižení mezi rakouskými politiky, podporujícími sudetoněmecká krajanská sdružení.

Zatímco totiž v případě vojáků i německý spolek přiznává, že jejich důstojné pohřbení je věcí německé strany, pokud se z části jedná o civilisty, měla by údajně k řešení přispět i Praha. Rakouský lidovecký poslanec a stranický mluvčí pro vyhnance Norbert Kapeller například v této souvislosti požádal písemně o osobní pomoc poslance Svatopluka Karáska.

Šéf hornorakouských Svobodných Weinzinger zase vyzval, aby Rakousko poskytlo německému spolku finanční i diplomatickou podporu. Podle některých rakouských politiků totiž v Ústí leží na nedůstojném místě ostatky „sudetoněmeckých Starorakušanů“.

V tovární hale v Ústí nad Labem leží už několik let celkem 4000 krabic s ostatky těl

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!