Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

„Sudety? Otevřená rána“

Česko

Edmund Stoiber se s českým premiérem nikdy nesetkal. Günther Beckstein přijel do Prahy měsíc předtím, než má být zvolen novým bavorským premiérem.

PRAHA Otázka sudetských Němců zůstává nejobtížnějším tématem v česko-bavorských vztazích. Benešovy dekrety totiž zůstávají v rozporu s evropským i mezinárodním právem. Po setkání s českým premiérem Mirkem Topolánkem to včera prohlásil bavorský ministr vnitra Günther Beckstein. „Je to otevřená rána,“ dodal ministr. Právě Beckstein se má 9.října stát novým bavorským premiérem a od jeho nástupu si mnozí pozorovatelé slibují vstřícnější přístup Mnichova vůči Praze.

Symbolický byl už fakt, že Beckstein do Prahy vůbec přijel. Kromě jeho českého kolegy Ivana Langra ho navíc přijali také premiér Mirek Topolánek a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Oproti tomu dosavadní šéf bavorského kabinetu Edmund Stoiber, který z funkce koncem září po 14 letech odchází, do Prahy na podobnou návštěvu nikdy nezavítal.

S Topolánkem se měl Stoiber sejít koncem srpna v městečku Zwiesel na česko-bavorském pomezí, kde probíhá výstava „Bayern Böhmen“. Ze schůzky ale na poslední chvíli sešlo. Oficiálně z časových důvodů. Podle zpráv německých médií byla však tou pravou příčinou skutečnost, že Stoiber trval na účasti mluvčího Sudetoněmeckého krajanského sdružení Johanna Böhma.

Po ekonomické a kulturní stránce jsou vztahy mezi Prahou a Mnichovem velmi dobré. Bavorsko je jednou z nejbohatších spolkových zemí. Svá sídla zde mají elektronické, automobilové i mediální koncerny. Mnoho bavorských firem také expanduje do Čech a obchodní výměna mezi oběma zeměmi neustále roste. Stejně tak dochází ke spolupráci mezi četnými spolky a organizacemi, funguje také 170 partnerství mezi školami.

V oblasti politiky byly ale vzájemné vztahy často považovány za napjaté. Bavorská vláda například komplikovala jednání o česko-německé deklaraci. Když mělo Česko v roce 2004 vstoupit do Evropské unie, byli to poslanci bavorské CSU, kteří v Evropském parlamentu hlasovali proti. Edmund Stoiber na české vládě opakovaně žádal zrušení Benešových dekretů a vyhnání sudetských Němců přirovnával k etnickým čistkám v Bosně a Hercegovině.

Věci jsou na dobré cestě

Podle Becksteina zůstávají ve vztazích mezi Prahou a Mnichovem tři hlavní problémy: volný pohyb pracovních sil, rozšiřování Schengenu a problematika sudetských Němců.

„České pracovní síly pro Bavorsko nepředstavují žádný problém,“ uvedl včera bavorský ministr vnitra. Na severu Bavorska a ve východním Německu je však vysoká nezaměstnanost, a proto je podle něj obtížné zrušit přechodné období. To pro Čechy platí s výjimkami až do roku 2011. Co se týká přistoupení České republiky k Schengenskému prostoru, vysvětloval Beckstein obavy bavorského obyvatelstva. Podle něj je také nutné zajistit bezpečnost na vnitřních hranicích Schengenu, což se ovšem Prahy netýká. „Věci jsou na dobré cestě,“ ujišťoval včera Beckstein.

Nejvíc ale česko-bavorské vztahy zatěžuje otázka sudetských Němců. Podle Becksteina musí v Česku proběhnout diskuse o minulosti tak, jak proběhla v Německu diskuse o nacismu. „Rozhodně to však nesmí vyostřit sousedské spory,“ dodal Beckstein.

Autor: