Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Jsem pět let zneužíván, nabídka zázračného preparátu je podvod, varuje Pirk

Česko

  7:42aktualizováno  12:30
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek opět varoval před nelegálním prodejem léků v tržnicích a na internetu. Spolu s celníky zajistil nelegálně obchodované léky v pražské tržnici SAPA. Na to, že některé firmy zneužívají při takovém prodeji i známé osobnosti, upozornil kardiochirurg a senátor Jan Pirk. „Jsem pět let zneužíván, kdy nabízím zázračný preparát, je to podvod,“ varoval.

Ředitelka ústavu Irena Storová na čtvrtečním brífinku uvedla, že SÚKL od roku 2020 rozdal za nelegální prodej léků pokuty za celkem 2,5 milionu korun. Jen za letošní rok přibylo zatím deset pravomocných pokut za 138 000 korun, v dalších 23 případech probíhá přestupkové řízení.

Loni bylo finančních postihů za celý rok 25, nezákonní prodejci zaplatili 534 000 korun. „Je to záležitost, které se dlouhodobě věnujeme. Snažíme se neustále zintenzivňovat činnost,“ uvedla Storová.

„Je možné, že případů přibývá, ale určitě bych to nedávala do souvislosti s lékovou krizí,“ uvedla Storová. Ústav podle ní nezaznamenal nelegální prodej penicilinu, který podle nedávných komentářů lékařů a lékárníků na sociálních sítích není v lékárnách dostupný. Nelegálně se podle ní nabízejí zejména přípravky na léčbu různých vážných onemocnění, jako jsou cukrovka, parazitní onemocnění, vysoký tlak či vysoký cholesterol.

Upřesnila také detaily za zásahu v pražské tržnici SAPA. Inspektoři SÚKL tu minulý týden zajistili u tří kontrolovaných osob v tržnici celkem 89 kusů nelegálně obchodovaných přípravků. „S prodejci bude zahájeno přestupkové řízení, přičemž jim hrozí pokuta až do výše 20 milionů korun. Zabavená léčiva budou po ukončení řízení odpovídajícím způsobem zlikvidována,“ uvedla Storová.

SÚKL bude podle Storové i nadále spolupracovat s celními úřady, kontroly se zaměří především na příhraniční tržnice. „Máme poznatky o tom, že na těchto tržnicích dochází k nabídce těchto léků,“ uvedl ředitel odboru dohledu Celní správy Petr Müller.

SÚKL proti podvodníkům s léky bojuje i na internetu, na svém webu už v roce 2017 zveřejnil databázi internetových stránek s nelegálními nabídkami neschválených přípravků. Takzvaní „lékoví šmejdi“ často nabízejí například padělané léky, přípravky neregistrované v Česku či léky vázané pouze na lékařský předpis.

„V posledních letech udělil SÚKL za nelegální zacházení s léčivy milionové pokuty a nařídil zablokovat více než 150 webových stránek,“ uvedla Storová. SÚKL proto doporučuje nekupovat nic v internetových lékárnách, u nichž nelze dohledat provozovatele. Lékárna by podle Storové měla mít na svých stránkách logo, které pak lze ověřit na webu ústavu.

Podvodníci zneužívají i známé lékaře

Podvodné stránky zneužívají k prodeji léků také jména známých odborníků. Jedním z nich byl i bývalý přednosta IKEM Pirk, jehož jméno se objevilo u nabídky přípravku na čištění krevních cév. „Přestože jsem chirurg, tak jsem možná už pět let zneužíván u nabídek zázračného preparátu. Jsem chirurg, ne internista, který může těm lékům rozumět,“ uvedl Pirk na brífinku.

Lékař situaci řešil s policií. „Ze začátku jsme z toho byli úplně zoufalí, protože ta internetová adresa nakonec skončila na Panenských ostrovech, odkud nikdy nikdo neodpověděl. Ale změnilo se to a začalo to chodit z východu,“ uvedl Pirk s tím, že se policie podvodem stále zabývá.

Falešné léky, k jejichž propagaci bylo zneužito jeho jméno, se podle něj do Česka naposledy dostaly z Bulharska. Na podvodný obchod zareagoval i SÚKL, který přípravek zařadil na černou listinu.

„Vy si za 1000 korun koupíte krabičku a když ji otevřete, zjistíte, že je tam těch tobolek jen 16 a že je to testovací dávka, abyste viděli, jestli vám to dělá dobře. Takže dostanete za 1000 korun pár tobolek, jejichž cena je pár haléřů,“ řekl Pirk.

Na podvodném webu byla umístěna i fotografie kardiochirurga a rozhovor s ním. Podle Pirka byl ale celý příspěvek falešný a sliboval dlouhověkost a naprosto nereálné výsledky na základě smyšlených informací.

„Bylo tam třeba napsáno, že po měsíčním užívání vám zmizí z cév 5 400 gramů vápna. Kde by se v těch cévách vzalo pět a půl kila vápna?“ popsal lékař.

„Mě to strašně trápilo, protože jsem si říkal, že tam někdo může dát třeba jed. Není to kontrolováno, když to sem chodí po jednotlivých baleních,“ uvedl Pirk. Testy přípravku podle něj ukázaly, že údajně zázračný lék obsahuje například jen zlomek vitamínu C, který je v šumivých tabletách. „Z dalších látek je tam L-arginin, což je aminokyselina, kterou se cpou sportovci. Je tam výtažek z listů olivovníku a takové úplně běžné věci,“ doplnil Pirk.

Lidé by podle Pirka měli užívání přípravků zakoupených na internetu konzultovat s lékařem. Obrana před zneužíváním známých tváří pro propagaci takových přípravků ale podle něj nebude tak snadná. „Jediná věc je, že se ta internetová adresa zablokuje. S tím oni počítají, takže už příští den je jiná adresa. Jediné je, že to lidi prostě nebudou kupovat, tím pádem to nebudou mít důvod inzerovat a posílat sem k nám,“ dodal Pirk.

Autoři: ,