Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šumavská divočina je už přístupná

Česko

TURISTIKA

LENORA Vůbec poprvé se včera na Šumavě mohli někteří turisté podívat do jindy zapovězených oblastí s nejcennější přírodou. Správa parku tak zahájila projekt vycházek do takzvaných klidových území, což jsou zvlášť citlivé lokality, kde je omezen vstup.

Exkurze s odborným průvodcem vedla do oblasti Vltavského luhu. „Vydalo se na ni pět lidí, především šumavských chalupářů,“ řekl koordinátor projektu Josef Štemberk.

Projekt ale díky vládní výjimce potrvá jen do konce října. Opravdovou a nedotčenou šumavskou divočinu si tak bude moci prohlédnout okolo 500 osob.

Výlet bude přitom každého ze zájemců stát od 150 do 300 korun. „Mám spoustu příjemných zážitků. Milovníkům přírody to můžu jen doporučit. Okouzlil mne ráz krajiny a bohatost porostu,“ řekla Libuše Dostálková z Mnichova Hradiště poté, co došla do cíle několikakilometrové túry začínající u Soumarského mostu.

Průvodci zavedou turisty do pěti lokalit: do kaňonu řeky Křemelná, do oblasti Vltavského luhu, Trojmezné, Smrčiny a do Modravských slatí. Do konce října se na každé trase uskuteční nejméně sedm, nejvíce 14 doprovodů. Počet účastníků bude omezen maximálně na 15 lidí. Vycházky se uskuteční v určené dny a po dané trase, kterou nelze zkrátit.

Autor: