28. června 2012 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šumavský národní park teď povede Mánek. A chce kácet dál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Ředitelem NP Šumava se po Janu Stráském stává Jiří Mánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelem NP Šumava se po Janu Stráském stává Jiří Mánek | foto: ČTK

PRAHA Dosavadní ředitel šumavského národního parku Stráský končí, jeho nástupcem se stane dosavadní náměstek Jiří Mánek. Na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Jan Stráský post opustí 30. června, po roce a půl ve funkci. Tak také zněla dohoda s ministrem Chalupou, který v loňském ruce Stráského jmenoval. "Bylo zřejmé, že letos mezi 15. únorem a 15. srpnem na své pozici skončím," uvedl Stráský.

Jiří Mánek

Čtyřicetiletý Jiří Mánek z Horské Kvildy pracoval v NP Šumava deset let, po roce 2007 provozoval geneticko-biochemickou laboratoř se zaměřením na výzkum genofondu populací lesních dřevin. Do šumavského parku se vrátil po jmenování Stráského ředitelem. Je členem ODS, má tři děti.

Ředitelem NP Šumava se stal Jiří Mánek

Mánek na tiskové konferenci na dotaz redaktora LN uvedl, že bude pokračovat v započatých zásazích proti kůrovci. Za hlavní priority ve funkci si určil scelení zonace tak, že první zóny budou tvořit 26 % parku a postupně by se ale tato plocha měla rozšířit na 35 %. Zároveň chce ukončit kůrovcovou kalamitu a rozšířit na Šumavě agroturistiku prostřednictvím malých farem.

PSALI JSME:

Mánek je přesvědčen, že část parku by měla zůstat bez zásahů, ale není proti tomu, aby byl park dále obhospodařován. "Člověkem neovlivněná příroda  je základem národního parku, ale Šumava je dost velká pro oba dva přístupy," uvedl ke svým plánům v boji s kůrovcem Mánek.

Pravá ruka Stráského
Podle ekologických aktivistů se žádná změna v parku nechystá. "Jiří Mánek byl pravou rukou Stráského a na všech protizákonných rozhodnutí, jako bylo kácení a používání chemie v národním parku, se podílel i on. Předpokládáme, že se v NP Šumava nic nezmění," komentoval jmenování nového ředitele Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Michaela Černá, kesMarek Kerles
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz