Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Šumivé víno nikdy nepijte na ex

Česko

Skuteční znalci prý pijí hlavně suchá šumivá vína s označením brut. „Člověk se k nim ale musí propít přes vína demi sec,“ tvrdí Václav Vozdecký, šéf Bohemia Sektu, největšího tuzemského výrobce šumivých vín.

* LN V Bohemia Sektu pracujete 38 let. Dostal jste se k vínu náhodou, nebo vás nasměrovala rodina?

Pocházím z jižní Moravy, kde se moji předci uplatnili jako významní vinaři - strýc se stal dokonce poradcem pro výrobu vín v Etiopii a v Alžírsku. Já jsem původně chtěl být lékařem, knězem nebo opravářem textilních strojů. Rodinná rada však rozhodla, že se stanu vinařem. O předurčení pro tento obor se možná rozhodlo už tři měsíce po mém narození, kdy jsme se na jaře 1945 několik dní s rodinou skrývali před frontou v našem vinném sklípku.

* LN V 70. letech jste začal pracovat ve Starém Plzenci. Tenkrát se společnost Bohemia Sekt ještě jmenovala České vinařské závody, název svého nejúspěšnějšího produktu přijala až v polovině osmdesátých let. V čem ještě se minulost liší od současnosti?

Podstatný rozdíl je v kvalitě. Tehdy se po sovětském vzoru používala například tzv. kontinuální metoda výroby sektu. Hrozny se dovážely z Rumunska a Bulharska, ročně se vyrobilo kolem milionu lahví. Od té doby se zásadně změnila technologie a důraz klademe na kvalitu hroznů a vín i jejich odrůdovou skladbu. Do kupáží nyní používáme jiné odrůdy než dříve, hrozny pocházejí výhradně z jižní Moravy, něco z dolního Rakouska. Letos bychom chtěli vyrobit jedenáct milionů lahví sektu. Portfolio našich šumivých vín čítá více než desítku značek v nejrůznějších variantách a provedeních, z nichž nejpopulárnější zůstává Bohemia Sekt demi sec.

* LN Mění se nějak chutě zákazníků?

S růstem spotřeby šumivých vín v Česku se zlepšují i znalosti o sektu a vínu vůbec. To se projevuje v rostoucí poptávce po sušších sektech s označením sec, brut či extra brut. Meziroční nárůst spotřeby sektů u nás činí 10 procent. Stále je považován za exkluzivní produkt určený pro významné příležitosti, jako jsou oslavy, křtiny, kulaté narozeniny, svatby nebo konec roku. Navíc sekt nahradil jako aperitiv dříve používané vermuty a dezertní vína a v některých hotelích se podává už k snídani. Spousta lidí si ho ale stále častěji dopřává i při událostech obyčejnějších, například s jahodou jako letní osvěžení nebo v zimě po vzoru alpských středisek na závěr lyžovačky jako apré-ski.

* LN Platí pravidlo, že čím je šumivé víno sušší, tím je kvalitnější?

To je spíš otázka chuťového vkusu. I polosuché sekty jsou velmi kvalitní. K těm sušším se ale člověk musí „propít“. Ze začátku chutná lidem většinou demi sec, tedy polosuchý sekt, který je sladší než sec a brut. Brut, či dokonce extra brut, to už je obnažené víno s velkým „V“. Ten, kdo pije brut, může většinou i demi sec, ale naopak ne.

* LN Jak dlouho jste se k vínům brut musel propíjet vy?

Když se sektem prožijete 38 let, bude „polosuché období“ velmi krátké. Pokud bude vůbec nějaké. Sekt je můj koníček, moje láska, můj život. Na postu generálního ředitele jsem 19 let a neexistuje pro mě lepší obor než vyrábět víno.

* LN Pro mnoho Čechů se „Bohemka“ stala synonymem šampaňského. Může se s ním opravdu srovnávat?

Naše sekty mají světovou úroveň, což dokládají i některá významná ocenění z předních evropských výstav a soutěží. Šampaňské, tedy v láhvi kvašené šumivé víno původem z oblasti Champagne, je ale něco jiného. Oblast Champagne propůjčuje díky svým specifickým geologickým a klimatickým podmínkám místním vínům charakteristické a nezaměnitelné vlastnosti. Mnoha milovníkům sektů šampaňské ani nechutná. I k němu se člověk musí propít. Šampaňské do tisíce korun na regále je ale takové šampaňské v uvozovkách.

* LN Říká se, že šumivé víno rychle stoupá do hlavy.

Někteří lidé se mě ptají, kolik alkoholu sekt obsahuje. Stane se jim, že celý večer popíjejí, na závěr si dají dvě skleničky šumivého vína a hned se cítí opilí. Problém není v alkoholu, ale v oxidu uhličitém. Ten rozšiřuje cévy a umožňuje rychlejší vstřebávání alkoholu do krve. Sekt by se proto nikdy neměl pít na ex.

* LN Blíží se konec roku a k němu sklenka šumivého vína neodmyslitelně patří. Jak vybrat kvalitní sekt?

Ti, kteří si sekt dopřávají v průběhu celého roku, kvalitu poznají. Ti, co si ho dají jen na Silvestra, kvalitu tolik nevnímají a rozhodují se spíše podle ceny. Pokud si koupíte sekt, který stojí nad 100 korun, jistě nebudete zklamáni.

Autor: