Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nesměl na večeři, opustil summit. Katarský emír nečekaně odletěl z Prahy

Česko

  7:24aktualizováno  10:22
Katarský emír Tamim bin Hamad Sání, který přiletěl do Prahy na pozvání prezidenta Miloše Zemana, opustil Česko ve středu večer. Jeho odlet byl nečekaný, původně zde měl domluvený program i na čtvrtek. Informoval o tom Deník N, podle jehož informací měl emír požadavky, kterým česká diplomacie už nedokázala vyhovět. Hrad nicméně uvedl, že návštěva byla vysoce přátelská.

Katarský vládce opustil Česko ve středu kolem desáté hodiny večerní, uvedl Deník N. Původně zde měl naplánovaný program i na čtvrtek, vyplývá z tiskové zprávy prezidentské kanceláře.

Podle zdrojů Deníku N katarský vládce vznesl požadavek, aby se stal regulérním účastníkem summitu, chtěl se také připojit k ostatním během slavnostní večeře uspořádané pro asi padesát státníků. To mu už však česká diplomacie nemohla zajistit.

„Snažili jsme se jeho požadavku vyhovět, ale nebylo už možné, aby se zítřejšího (čtvrtečního) jednání a večeře účastnil jako oficiální host,“ odkázal Deník N na zdroj z diplomacie.

„S tímto požadavkem nebyl souhlas ze stran ostatních účastníků, a to i proto, že setkání připravují i ostatní země dlouho a není možné na seznam regulérních hostů přidat další lidi,“ dodal zdroj.

Podle Hradu se ale jednalo o přátelskou návštěvu. „Návštěva Jeho Výsosti Tamíma bin Hamada Ál Tháního, emíra Státu Katar byla vysoce přátelská. Společný program s prezidentem republiky proběhl zcela podle plánu a byl završen slavnostní večeří na Hradě,“ reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Tamim bin Hamad Sání měl ve čtvrtek absolvovat schůzky s hlavami států v rámci neformálního summitu, který Česko jako předsednická země EU pořádá na Pražském hradě.

Kromě hlav unijních zemí do Prahy zavítá britská premiérka Liz Trussová, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či lídři balkánských a postsovětských zemí. Po úvodním projevu premiéra Petra Fialy promluví ke kolegům čtveřice mimounijních vůdců včetně Trussové a na dálku se s nimi spojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Poté politici usednou ke kulatým stolům, u nichž proberou dva okruhy témat. Prvním bude mír a bezpečnost, druhým ekonomika, energie a klima. Prostor bude následně na bilaterální jednání.

S britskou premiérkou Trussovou se v Kramářově vile dopoledne setká na bilaterální schůzce předseda české vlády Fiala. Diskutovat budou o Ukrajině, bilaterální spolupráci obou zemí a kooperaci Velké Británie s EU.

Bezpečnost a doprovod účastníků unijního summitu zajistí stovky policistů z Prahy a z celé republiky, pravděpodobně se zúčastní i armáda. Dopravní uzavírky v plánu nejsou, od úterý do soboty je uzavřen celý areál Hradu.

Hlavy států a předsedové vlád členských zemí EU poté budou v pátek na neformálním zasedání Evropské rady jednat o válce na Ukrajině a vojenské a finanční podpoře země napadené Ruskem, energetice a hospodářské situaci v Evropě.

Autoři: ,

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Mohlo by vás zajímat