Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Summit rozhněvaných mužů

Česko

Schůzka 50 vůdců z Evropy a Latinské Ameriky: osobní spory, hádky o obchod

LIMA/PRAHA Velkolepá akce za účasti desítek vrcholných politiků ze dvou kontinentů, pro jejichž bezpečí byly povolány desítky tisíc policistů. Ale také setkání konané na pozadí urážek, obchodních sporů a dohadů o příčinách chudoby. Tím vším se stal summit Evropa-Latinská Amerika, který včera v podvečer našeho času začal v peruánské Limě. Českou republiku na něm zastupoval premiér Mirek Topolánek.

„Pokud se v jednáních nepohneme dál, bude to obrovská promarněná příležitost,“ varoval hned zpočátku evropský komisař pro obchod Peter Mandelson. Představitelé EU přiletěli do Limy v naději, že se jim podaří přemluvit jejich latinskoamerické protějšky k dohodě o volném obchodu. Té stálo v cestě hned několik sporů, kromě jiného rozdílná pravidla pro dovoz banánů. Český premiér Mirek Topolánek na summitu řídil jeden ze čtyř panelů, kde se mluvilo o sociální nerovnosti za přítomnosti levicových lídrů z Bolívie a Venezuely Eva Moralese a Huga Cháveze. „Morales... chtěl jakýmsi způsobem obhájit znárodňovací proces v jeho zemi, když říkal, že... základní zdroje a základní potřeby musí být zajišťovány státem, proto nemůžou být zajišťovány těmi milionáři, kteří nemyslí na potřeby chudých,“ shrnul postoj bolivijského prezidenta Topolánek, kterého citovala agentura ČTK.

Předseda české vlády a další představitelé EU, kteří se panelu zúčastnili, prý naopak chtěli představit jiný způsob řešení. Podle nich lze boj s chudobou vyhrát jen za předpokladu, že se vlády odhodlají k zásadním reformám.

Koho Chávez urazí dnes?

„Mediální hvězdou“ summitu se už před jeho zahájením stal Hugo Chávez - venezuelský prezident, revolucionář a marxista libující si v urážkách zvláště pravicových státníků. Svoji účast sice potvrdil až tento týden ve středu, rozruch ale způsobil především svým výpadem vůči německé kancléřce Angele Merkelové: její pravicové stoupence přirovnal k Hitlerovým nacistům. Na summitu se ale Chávez choval nečekaně „vzorně“. S Merkelovou si potřásl rukou, a Topolánkovi se dokonce svěřil, že nemá zájem pouštět se do kontroverzních diskusí.

Dalším ohniskem sporu živeného Chávezem se stala podpora, kterou Venezuela poskytuje povstalcům z hnutí FARC působícím v Kolumbii. Interpol sice před začátkem summitu potvrdil, že nedávno nalezený počítač jednoho z povstalců FARC skutečně obsahoval údaje potvrzující napojení na Venezuelu, Chávez to nicméně opět označil za „velkou lež“. Podle internetového zpravodajství BBC se právě účast nevyzpytatelného venezuelského vůdce zřejmě stala hlavním důvodem, proč se všechna hlavní jednání na summitu měla konat za zavřenými dveřmi.

Autor: