Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko se vyrovnává s následky supercely, dodávky energie se podařilo obnovit

Česko

  9:34aktualizováno  15:55
Česko v noci z pátku na sobotu zasáhl silný přívalový déšť a místy taktéž přišly vydatné bouře doprovázené i kroupami. Hasiči se nejčastěji potýkali se spadlými stromy či zaplavenými sklepy. Některé domácnosti zůstaly bez energií, distributoři intenzivně pracovali na nápravě, kolem 16 hodiny se dodávky podařilo obnovit.

„K sobotnímu ránu zůstaly na našem distribučním území 4 poruchy na vedení vysokého napětí s omezením dodávek zhruba pro 1 200 odběratelů,“ uvedl mluvčí distributora energií EG.D Roman Šperňák.

Během dne se dařilo distributorovi škody napravovat. Okolo poledne tak zbývalo již pouze 700 domácností s omezenou dodávkou energií. „Včera večer při postupu bouřek přitom bylo bez dodávek elektrické energie až 12 000 odběratelů,“ doplnil Šperňák.

„Během dnešního dne se nám povedlo obnovit dodávky elektrické energie, které byly omezené kvůli poruchám po včerejších večerních a nočních bouřkách,“ uzavřel kolem 16. hodiny mluvčí distributora EG.D.

Nejvíce omezení se týkalo oblasti Hodonínska a Břeclavska na jižní Moravě, kde šlo o zhruba 800 domácností. Další přibližně dvě stovky odběratelů bez dodávek byly na Vysočině v oblasti Žďáru nad Sázavou a přibližně 200 domácností v okolí Borovan na Českobudějovicku na jihu Čech.

S výpadky dodávek energií bojovali během soboty i další distributoři. „Evidujeme aktuálně zhruba 1 700 domácností bez elektřiny,“ potvrdily ráno pro portál iDNES.cz mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková a Soňa Holingerová. Tři poruchy na vedení vysokého napětí distributor řešil v Královéhradeckém kraji, taktéž tři ve Středočeském kraji a jednu v Moravskoslezském kraji. Počet odběratelů s omezenou dodávkou energií se pohyboval v řádu stovek. Šlo o Karvinsko, Jičínsko či oblast Praha-východ.

„Během bouřek jsme na území Prahy žádné potíže na energetické síti nezaznamenali,“ uvedl mluvčí distributora PRE Petr Holubec.

Páteční bouře na jižní Moravě zanechaly největší škody v pásu mezi Valticemi na Břeclavsku a Bzencem na Hodonínsku. Hasiči postupně zasahovali na sedmdesáti místech. „Nejčastěji jsme odklízeli popadané nebo nebezpečně nahnuté stromy či ulomené větve,“ uvedl mluvčí hasičů Jan Dvořák. Na osmi místech museli hasiči také čerpat vodu.

Podle pátečních informací Českého hydrometeorologického ústavu vykazovala bouřka znaky supercely a přinášela nárazy větru až přes 80 kilometrů za hodinu, kroupy přes tři centimetry a místy velmi intenzivní srážky. Supercelární bouře je typ bouře tvořená jednou dominantní buňkou.

Přímo ve Valticích vichr polámal mnoho stromů, včetně velkého platanu na náměstí, a také ničil střechy. Srolované pláty plechové krytiny sundávali hasiči třeba i z koruny stromu. V některých obcích padaly kroupy.

Déšť přerušil ostravský festival

Přívalový déšť s kroupami, větrem a místy i bouřkami se večer prohnal i přes Moravskoslezský kraj. Hasiči tak museli vyjet téměř k šesti desítkám událostí po celém kraji a počasí přerušilo i ostravský festival taneční hudby Beats for Love.

Pořadatelé návštěvníky vyzvali k opuštění areálu. „Nemáme hlášená žádná zranění ani žádné škody. Jenom vypadla elektřina,“ vysvětlil pořadatel festivalu Matyáš Ožana.

„Následky dešťů zaměstnaly profesionální i dobrovolné jednotky na území celého kraje,“ uvedl mluvčí hasičů Jakub Kozák. „V převážné většině případů se jednalo o pády stromů, čerpání vody ze sklepů popřípadě úklid komunikací zaplavených bahnem.“

Téměř v polovině případů hasiči zasahovali v okrese Frýdek-Místek. Mezi stanicemi Pržno a Frýdlant nad Ostravicí tam spadl na železniční trať strom a přerušil tak dopravu. „Přes desítku výjezdů ale evidujeme také okrese v Ostravě a Karviné,“ sdělil Kozák.

V Českém Těšíně poškodil padlý strom zaparkovaný osobní automobil, ve stejném městě pak vítr strhl střechu rodinného domu. Hasiči ji po dohodě s majitelem pomocí lan stáhli na zem.

Hasiči ve Zlínském kraji v sobotu večer likvidovali následky silné bouře, kterou, například poblíž Zlína, provázely také kroupy. V okolí Vizovic byly kroupy velké několik centimetrů. Hasiči odstraňovali spadlé stromy a větve, čerpali vodu ze sklepů nebo uvolňovali ucpanou kanalizaci. Nikdo nebyl zraněn, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Hasiči po 21:00 do zhruba 23:00 přijali 18 hlášení, která souvisela s bouřkou. „Zatímco v okrese Vsetín byl jeden výjezd k spadlému stromu, v okrese Uherské Hradiště to byly čtyři výjezdy související s odstraněním stromů i větví a osm výjezdů souviselo s čerpáním vody a ucpanou kanalizací převážně v Bílovicích, Mařaticích a Nedachlebicích,“ uvedl Žemlička.

Autoři: ,