Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Superplat děkanky: pět a půl milionu za rok. Odměny si dala i jako šéfka své katedry

Vzdělávání

  6:00
PRAHA - Stavební inženýr, čerstvý absolvent pražské techniky, může dle různých průzkumů očekávat nástupní plat asi 35 tisíc korun měsíčně. Kromě práce u firem má ještě možnost působit na akademické půdě. A ani tam to nemusí být – pokud se tedy stanete šéfem katedry – finančně nezajímavé.

Alena Kohoutková, prorektorka ČVUT. foto: ČTK

Jak LN zjistily, dlouholetá děkanka stavební fakulty ČVUT Alena Kohoutková si jen na odměnách vydělala loni 3,7 milionu korun. Výše jejích ročních odměn nedávno zarazila již bývalého rektora ČVUT Petra Konvalinku. LN nyní získaly dopis z 19. ledna 2018, v němž upozorňuje dvojici akademických senátorů fakulty na nestandardní odměny, jež si Kohoutková sama vyplatila coby děkanka a zároveň i vedoucí své katedry betonových konstrukcí.

„Částka odměn hrubého za rok 2017 činila 3 667 000 Kč (slovy tři miliony šest set šedesát sedm tisíc). To je pro mne naprosto šokující skutečnost, zejména z toho důvodu, že v letech 2010 až 2017 je celková vyplacená částka odměn děkanky Kohoutkové více než 18,7 milionu korun,“ psal rektor předsedovi fakultního senátu.

Tesla má nový systém odměn. Musk nebude mít stálý plat, přesto může získat až bilion korun

To jsou ovšem pouze roční odměny, k nimž je zapotřebí připočíst ještě běžnou mzdu. Podle informací LN si tak Kohoutková na veřejné vysoké škole vydělala jen za loňský rok souhrnně 5 465 243 korun, přičemž 3 667 000 korun byly ony bonusy. Celková částka je takřka dvojnásobkem ročního platu rektora ČVUT a pětinásobkem příjmu „nejchudšího“ z osmi děkanů jednotlivých fakult...

Kohoutková v odměnách nevidí problém. „Nebyly to děkanské odměny, ale odměny z pracoviště, které je na tom dobře,“ řekla LN Kohoutková. Ústav si totiž vydělává projekty placenými státní Grantovou či Technologickou agenturou ČR, ale i aplikovaným výzkumem s firmami a doplňkovou činností – jako jsou posudky.

To potvrzuje i nový děkan „stavárny“ Jiří Máca, jenž po osmi letech převzal od Kohoutkové vedení. Téma extrémních odměn se dvakrát řešilo na senátu. „Považujeme to již za vyřešené,“ říká Máca. „ČVUT nemíní komentovat mzdové poměry včetně výše odměn u konkrétních zaměstnanců naší univerzity,“ dodává správce školní kasy, kvestor Jan Gazda.