25. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Podoba vlády je v nedohlednu, pokračuje soud s Rathem a volba rektora ČVUT

Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Povolební vyjednávání o nové vládě se zdají být v patové situaci. Do vlády s vítězným hnutím ANO se nikomu nechce - kromě Okamurova SPD a komunistů, o ty však zase nemá zájem strana Andreje Babiše.

ODS na vábení neslyší. Výkonná rada ODS podpořila povolební strategii nejužšího vedení strany, tedy odmítla vést jednání o koalici s hnutím ANO o vstupu do vlády, ale i podporu jeho menšinové vlády. Podle šéfa strany Petra Fialy dostali hnutí ANO a jeho předseda Andrej Babiš mandát od voličů, nyní má šanci pracovat na tom, aby splnil svoje sliby.

Babiš podle Fialy sliboval, že pokud od voličů dostane příležitost, tak „všechno zařídí“. „Nyní má tu příležitost, ať převezme od prezidenta mandát a jedná,“ řekl Fiala. Prezident Miloš Zeman v úterý pověří Babiše co by vítěze voleb jednání o sestavení nové vlády. Hnutí ANO přitom během úterý oznámilo, že by chtělo ODS za partnera do vládní koalice. Během večera se zástupci obou stran sešli, o případné vládní spolupráci vůbec nejednali.

Rathova řeč. Pokud soudce Robert Pacovský nebude respektovat rozhodnutí odvolacího soudu, který zrušil odsuzující rozsudek v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, měla by na něj být podána kárná žaloba. Rath v úterý před Krajským soudem v Praze druhým dnem zdůvodňoval námitku podjatosti vůči soudci, který podle něj čelí politickému tlaku, aby ho znovu odsoudil. Podle Ratha by měl být z řešení případu vyloučen a zabývat by se jím měl někdo jiný. Dohromady Rath mluvil s přestávkami zatím zhruba 11 hodin, pokračovat bude ve středu.

Nový rektor ČVUT. České vysoké učení technické v Praze ( ČVUT) bude ve středu volit rektora. Akademický senát bude vybírat z pěti kandidátů. Funkci bude obhajovat současný šéf školy Petr Konvalinka, kterého se v uplynulém roce snažila část akademiků dvakrát neúspěšně odvolat. Kromě něj kandidují děkanka stavební fakulty Alena Kohoutková, kybernetik z elektrotechnické fakulty Michal Pěchouček, bývalý děkan fakulty informatiky Pavel Tvrdík a fyzik Vojtěch Petráček z jaderné fakulty.

Čínští soudruzi obměňují kádry. Komunistická strana Číny oznámí nové složení stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi. Předpokládá se výměna většiny z jeho sedmi členů.

Posílení kontrol na hranicích? Ve Štrasburku proběhne plenární zasedání Evropského parlamentu. Plénum bude mimo jiné hlasovat o návrhu rozpočtu EU pro rok 2018 či o posílení bezpečnostních kontrol na hranicích schengenského prostoru.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz