20. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Volby jsou konečně tady, úplně poslední debata a ‚narozeniny‘ Harryho Pottera

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Volební urna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Volby českých poslanců začaly kvůli časovému posunu už ve čtvrtek na americkém kontinentu. Jako první měli možnost volit Češi na zastupitelských úřadech v Brazílii a Argentině, a to od 19:00 SELČ. O hodinu později se začalo volit na Kubě a na východním pobřeží Spojených států a Kanady.

Volební místnosti v Americe byly otevřeny včera od 14:00 do 21:00 místního času a ve stejném časovém rozmezí ještě v pátek 20. října. Ve zbytku světa se bude hlasovat stejně jako v Česku, a to na 108 místech, většinou na českých velvyslanectvích nebo také tam, kde působí v misích čeští vojáci. Jedním z volebních míst je vojenská základna Balad v Iráku.

Češi v cizině si budou podobně jako před čtyřmi lety vybírat ze středočeských kandidátů. Vybrat si budou moci mezi předsedy čtyř stran - Andrejem Babišem (ANO), Miroslavem Kalouskem (TOP 09), Tomiem Okamurou (SPD) nebo Ivanem Bartošem (Piráti). V roce 2013 u voličů v zahraničí vyhrála TOP 09 před ODS a Zelenými.

V Česku se volební místnosti otevírají dnes ve 14:00, finiš je v sobotu ve 14:00. Server Lidovky.cz bude volby sledovat v online přenosu, v sobotu vám nabídneme rychlé výsledky, první ohlasy, rozhovory a analýzy.

Úplně poslední debata. Pokud milujete slovní přestřelky politiků, budete si moci vychutnat poslední předvolební debatu těsně před otevřením volebních místností. Od 12:30 začne na Radiožurnálu a skončí ve 13:59. Zúčastní se jí lídři ANO, ČSSD, KSČM, ODS, Piráti, KDU-ČSL, SPD, TOP 09, STAN, Zelení.

Pokračuje summit EU. Lídři 27 unijních zemí by na něm už bez britské premiérky Theresy Mayové měli vyslechnout zprávu vyjednavače EU pro odchod Británie z bloku Michela Barniera a poté o vývoji rozhovorů o brexitu diskutovat. Za Česko se účastní předseda vlády Bohuslav Sobotka.

20 let Harryho Pottera. U příležitosti 20. výročí vydání prvního dílu série knih o mladém čaroději Harrym Potterovi se v Britské knihovně otevře rozsáhlá výstava věnovaná literárnímu dílu spisovatelky J. K. Rowlingové a zároveň dějinám magie. Lístky už si v předprodeji zakoupilo rekordních 30 000 lidí.

Čínští soudruzi volí. Pokračuje týdenní sjezd Komunistické strany Číny; očekává se obměna většiny sedmičlenného stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi.

  • 1Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz