23. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiše čeká jednání se Zemanem, od nuly startuje soudní proces s Rathem

Andrej Babiš při rozhovoru s novináři v Průhonicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš při rozhovoru s novináři v Průhonicích. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Andrej Babiš bude jednat o budoucím uspořádání české politiky. Odpoledne se sejde s prezidentem Milošem Zemanem, čekají ho také schůzky se zástupci stran, které se dostaly do Poslanecké sněmovny.

Babiš ocenil pozvání k prezidentovi do Lán. Zeman mu navíc v neděli vyjádřil podporu a nadhodil možnost, aby hnutí ANO, které jasně vyhrálo volby, vládlo s Piráty. Nebo případně aby pokračovala koaliční vláda ANO, ČSSD a lidovci. Zemanovi by nevadil ani vstup Okamurovy strany do vlády.

Volební výsledky najdete zde:

Zatímco ostatní strany se k jednání s Babišem, který čelil obvinění v kauza Čapí hnízdo, staví zdrženlivě, Piráty šéf ANO počastoval jízlivou poznámkou, protože nereagovali na jeho pozvání. „Piráti dostali stejnou sms, nikdo nikoho nezval do Průhonic, poslal jsem všem stejnou sms. Když někomu někdo popřeje, tak by aspoň mohl poděkovat, to se učí už v mateřské školce,“ glosoval Babiš.

Babiš bude v pondělí v podvečer jednat o uspořádání dolní komory se zástupci KDU-ČSL, večer s hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Na serveru Lidovky.cz budeme povolební jednání i ohlasy bedlivě sledovat.

Perný den čeká i bývalého hejtmana Davida Ratha. Krajský soud v Praze začne znovu projednávat jeho korupční kauzu, žalobce ho viní, že bral úplatky za rekonstrukce z předražených a předem domluvených zakázek ve Středočeském kraji. S krabicí od vína, v níž bylo sedm milionů korun, přistihla v roce 2012 Ratha policie.

Případ se před středočeský soud vrátí po rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého se mohou odposlechy pořízené policií použít jako důkaz. Kauza tedy začne znovu od začátku.

V 10 hodin se sejde dosluhující vláda Bohuslava Sobotky. Mohla by se zabývat aktuálně žhavou kauzou zajišťovacích příkazů. Kabinet bude dále řešit např. výjimky z EET, jmenování státního tajemníka na ministerstvu zahraničí, koncepci modernizace nemocnic, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2018, přípravu opatření v dopravní infrastruktuře potřebných pro výstavbu nových jaderných zdrojů v Temelíně a Dukovanech nebo cenu másla. 

V italském Turíně se uskuteční první celosvětová aukce, na níž bude možné přihazovat i digitální měnou bitcoin.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz