23. října 2017 8:14, aktualizováno  13:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud se vrátil ke korupční kauze někdejšího hejtmana Ratha

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Soud s Davidem Rathem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud s Davidem Rathem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA  Bývalý středočeský hejtman David Rath podal při pondělním zahájení procesu námitku podjatosti proti předsedovi trestního senátu Robertu Pacovskému. Podle Ratha nemůže rozhodovat nestranně. Krajský soud v Praze v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Rozsudek však zrušil odvolací soud, a tak se v pondělí musel soud k případu vrátit.

Odvolací vrchní soud zrušil verdikt v neveřejném zasedání kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Letos se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Rath podal neúspěšně námitku kvůli podjatosti soudu už v minulosti. Dnes připomněl, že strýc Pacovského byl krátce jeho obhájcem, a tak Pacovský podle něho nemůže rozhodovat nestranně. „Netěší mě, že tu námitku musím vznášet. Čekal jsem, že se vyloučíte. Mohlo to proběhnout bez veřejného cirkusu,“ prohlásil Rath, který si často vypomáhal čtením úryvků z různých novinových článků, jež o sporu vznikly. Svojí námitku doprovázel také citacemi z různých soudních rozhodnutí a četl také pasáže z ústavní stížnosti, kterou v této souvislosti podal.

Rath například uvedl, že strýc Pacovského slíbil, že soudce ovlivní. Rath tvrdí, že dal v této souvislosti podnět na Nejvyšší státní zastupitelství, aby prověřilo informace o této rodině. „Zda významná advokátní kancelář nezneužívá vazbu na významného soudce krajského soudu,“ vysvětlil novinářům Rath. Případ nyní prověřuje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2.

Rath soudce Pacovského vinil také z různých chyb, které se podle něj staly při předcházejícím procesu. „Já vím, že má rozsudek napsán a odsoudit mě je jeho úkol,“ řekl novinářům Rath. Celou atmosféru kolem případu podle Ratha dokresluje politický tlak, který vyvíjí prezident Miloš Zeman a ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „Aniž by měl rozsudek v ruce, tak věděl, že byl porušen zákon,“ popsal Rath jednání ministra. Zopakoval, že kauza podle něj je politická. „Jsme na úrovni takových lehčích 50. let,“ řekl Rath.

K jednání přišla také Ivana Salačová, která vlastnila jednu ze stavebních firem a z pozice spolupracující obviněné pomohla svojí výpovědí trestnou činnost rozkrýt. Původně jí soud vyměřil tříletou podmínku. Hlavního líčení se účastní také Lucia Novanská, která podle obžaloby z pozice členky představenstva administrátorské společnosti ML Compet organizovala na základě pokynů Kottových zmanipulované soutěže. Soud jí za to uložil pět let vězení.

Z jednání se naopak omluvili manažeři stavebních firem či zdravotnických zařízení Pavel Drážďanský, Tomáš Mladý, Martin Jireš a Jindřich Řehák, kteří dostali tresty od pěti do pěti a půl roku vězení. Chybí také manažeři Jan Hájek a Václav Kovanda, kteří ve zrušeném rozsudku dostali podmínky.

ČTK
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz