29. ledna 2018 14:06, aktualizováno  14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jmenoval 12 rektorů vysokých škol. Tentokrát bez ceremoniálu

Miloš Zeman pronáší projev během slavnostního večera na Pražském hradě k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman pronáší projev během slavnostního večera na Pražském hradě k... | foto: Pražský hrad

PRAHA Prezident Miloš Zeman v pondělí jmenoval do funkce 12 rektorů veřejných vysokých škol a univerzit, kteří mají nastoupit do úřadu v únoru a v dubnu. V tiskové zprávě o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Jmenování neprovázel ceremoniál, který se v minulosti u těchto příležitostí obvykle konal na Hradě. Někteří jmenovaní rektoři minulý týden uvedli, že byli na Hrad telefonicky pozváni.

Místo toho převezmou jmenovací dekrety v úterý v Karolinu od ministra školství Roberta Plagy (ANO), uvedlo v pondělí tiskové oddělení jeho úřadu. 

Nové rektory ale podle ČTK nemrzí, že je prezident Zeman jmenoval bez tradic. Přesun do Karolina někteří zjistili až z médií. Několik rektorů dostalo pozvánku na slavnostní ceremoniál na úterý. Ovčáček odmítl konání slavnostní akce potvrdit. „My jsme nic takového neavizovali. A jistě uznáte, že akce tohoto typu oznamujeme my,“ napsal.

Dvanáct rektorů VŠ, které do funkce jmenoval prezident Zeman, převezme jmenovací dekrety v úterý od ministra školství Roberta Plagy v Karolinu. 

Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek sdělil, že rektor univerzity Tomáš Zima, který byl jmenován pro další funkční období, o Zemanově rozhodnutí ví. Slavnostní ceremoniál se podle Hájka místo na Hradě uskuteční v úterý ve 14:00 v pražském Karolinu. 

Rektoři měli se Zemanem v posledních letech napjaté vztahy. Podle nich znevážil akademickou obec, když odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů. Nelíbilo se jim také to, že prezident kvůli osobním sporům nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera. Někteří z nich také vyjádřili zklamání nad tím, že Zeman o víkendových prezidentských volbách porazil akademika Jiřího Drahoše.

Nový rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička, který byl v poradním týmu Drahoše, nechtěl jednání Hradu komentovat. Uvedl, že v pondělí na rektorát školy zavolala zaměstnankyně Hradu a sdělila, že prezident v úterý rektorům jmenovací dekrety nepředá. Kdy, kde a jak se ceremoniál uskuteční, přitom údajně neupřesnila.

Ministr školství předává už několik let jmenovací dekrety také vysokoškolským profesorům. V minulosti tak někdy činil prezident, Zeman se ceremoniálu účastnit nechce.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz