28. října 2017 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rektoři položili květiny u sochy Masaryka, na Hrad večer nejdou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Martin Balej... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Martin Balej... | foto: ČTK

PRAHA Rektoři několika vysokých škol v sobotu dopoledne položili květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Setkávají se tam pravidelně už několik let, na večerní předávání vyznamenání na Hradě znovu nepůjdou.

Spory mezi Hradem a prezidentem Milošem Zemanem začaly kvůli nejmenování některých profesorů a odmítnutí jeho přednášky na Masarykově univerzitě před volbami. Před nimi položil květiny prezidentský kandidát Jiří Drahoš, po nich zástupci Hradu.

„Nevím, jestli to bylo letos naposledy, kdy se neúčastním toho ceremoniálu. Samozřejmě bych byl docela rád, kdyby se obsazení na Hradě změnilo,“ řekl na dotaz rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Právě jeho Zeman na oficiální oslavy státního svátku už několik let nezve. Ostatní rektoři proto nechodí také.

Scházejí se ale dopoledne u sochy TGM. „My jsme rádi, že se s kolegy můžeme na toho 28. října vidět a společně slavíme státní svátek. Zajdeme si spolu na oběd a strávíme čas důstojným a příjemným způsobem v dobré společnosti,“ dodal. Nepozváním na Hrad tak podle Beka začala pěkná tradice, kdy se sejde velká část rektorů včetně mimopražských.

Předseda Senátu Milan Štěch se zúčastnil pietního aktu u příležitosti svátku Dne vzniku samostatného československého státu.
Zleva ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář při pietním aktu u příležitosti svátku Dne vzniku samostatného československého státu.

Bek v roce 2013 nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací. Pozvání na Hrad nedostával také rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Zastal se Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem. Grubhofer už ale rektorem není.

Před rektory položil květiny také bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. „Letos se této akce účastním jako prezidentský kandidát, ale v minulých letech jsem tady byl vždy kolegiálně s rektory,“ řekl. Nesouhlasí s tím, jak prezident přistupoval ke jmenování nových profesorů. Stejně jako oni nejde ani na večerní oslavy. „Od té doby, co pan prezident nezve na Hrad některé rektory, tak se omlouvám. Považuji tento přístup za nedůstojný,“ dodal.

V poledne položili věnec k soše také zástupci Hradu v čele s kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem. Aktu přihlížela téměř zaplněná přední část Hradčanského náměstí. Turisté ale zřejmě čekali spíš na slavnostní výměnu Hradní stráže, která byla kvůli pietní akci posunuta deset minut před poledne.

Předávání státních vyznamenání na Pražském hradě začne ve 20:00. Prezident Zeman dosud každý rok 28. října vyznamenal mezi 29 až 35 osobnostmi, letos by jich mělo být podle informací o něco více. Vyznamenání by měli dostat rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica a vídeňský starosta Michael Häupl. Mezi oceněnými by měl být i Vladimír Mařík, zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Vláda Zemanovi navrhla vyznamenání hasiče Jana Odermatta, který podlehl zraněním z požáru lakovny ve Zvoli u Prahy.

ČTK
  • 14Diskuse
Najdete na Lidovky.cz