Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko si připomíná 99. výročí vzniku republiky. Na Vítkově proběhla pieta

Česko

  7:37aktualizováno  13:17
PRAHA - Politici, zástupci armády, váleční veteráni z druhé světové války i zástupci spolků si u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu neznámého vojína položili věnce prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo zástupci ministerstva obrany.

Prezident Miloš Zeman se 28. října na pražském Vítkově zúčastnil pietního aktu při příležitosti svátku Dne vzniku samostatného československého státu. foto: ČTK

Neznámá mapa Československa. Masaryk v roce 1915 snil o hranicích se Srbskem

Letošní pieta byla oproti minulým rokům kratší. Oslavy 99. výročí vyhlášení státu se konají po celém Česku, vyvrcholí večerním udělováním státních vyznamenání na Pražském hradě. Příští rok, kdy se bude slavit 100 let od vzniku Československa, se pravděpodobně na Evropské třídě v Praze uskuteční vojenská přehlídka.

Ceremoniál na Vítkově se tradičně konal za účasti historických armádních praporů, které byly na čestný dvůr památníku doneseny za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Vojenská hudba také zahrála státní hymnu. Následovalo kladení věnců, tentokrát v netradiční podobě. Místo postupného pokládání věnců byly ve stejné chvíli pokládány najednou věnce tři. Pouze Zeman měl privilegium samostatného pokládání. Na závěr piety zazněla na památku padlých vojáků Večerka a čestná salva.

Pieta se konala za účasti jednotek ozbrojených sil a policie, podívat se přišly desítky lidí. Oproti minulým letům byla kratší, zejména kvůli změně v pokládání věnců, což někteří přítomní kritizovali. „Řeknu upřímně, že jsme z toho byli zaskočeni, myslím si, že dobré tradice se mají držet,“ řekl novinářům předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se ke změnám nechtěl příliš vyjadřovat, ceremoniál podle něj domlouval odbor protokolu ministerstva se svými protějšky z Pražského hradu. Na ně mají být podle ministra směřovány otázky. Nemyslí si, že by pieta byla méně důstojná, naopak k chladnému počasí to podle něj bylo tak akorát. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář byl s průběhem akce spokojen, důstojně podle něj uctila památku padlých.

„Dnešní den vzpomínáme především na naše legionáře, kteří stáli u vzniku Československa, vzpomínáme na druhoválečné veterány, jsem strašně rád, že jsou stále mezi námi,“ řekl k oslavám Bečvář. Podle Stropnického je důležité si výročí připomínat, aby si lidé například připomněli, že byla spousta lidí, kteří obětovali pro ostatní své životy nebo si připravili velmi těžké osudy. „Že mezi námi bylo mnoho statečných a abychom tady na to nezapomínali,“ řekl. Podle Štěcha je tento svátek základ státnosti. „Nebýt Československa, nebylo by ani České republiky,“ podotkl.

Bečvář novinářům řekl, že na příští rok, kdy uplyne 100 let od vyhlášení Československa, se chystá vojenská přehlídka. Měla by se pravděpodobně konat na Evropské třídě v pražských Dejvicích. Bečvář poznamenal, že je už ustanovena komise armády, policie či hasičů. Organizačně podle něj půjde o složitou záležitost. Podle kapacitních možností jednotek teprve armáda zváží, zda se vojenská přísaha příští rok opět vrátí na Hradčanské náměstí v Praze. Letos byla přesunuta do Vyškova a Brna, což si Bečvář i Stropnický pochvalovali. Podle kritiků se místo změnilo na žádost Hradu kvůli vytížení prezidenta, Pražský hrad i armáda takový výklad odmítly.

Vzpomínková akce na Vítkově pokračovala po poledni slavnostním shromážděním uvnitř památníku. Český svaz bojovníků za svobodu na něm ocenil válečné veterány a pamětní medaili 1. stupně udělil také ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové (ANO). „28. říjen nebude nikdy zapomenut, nesmí být. Je to věc učitelů, je to věc výchovy dětí,“ řekla ministryně.

Kardinál Dominik Duka (vlevo) při pietním aktu u příležitosti svátku Dne vzniku...
Premiér Bohuslav Sobotka se 28. října na pražském Vítkově zúčastnil pietního...

Pieta se koná za účasti jednotek ozbrojených sil a policie. Nastoupeni jsou třeba vojáci 4. brigády rychlého nasazení, čestné stráže nebo Hradní stráže. Na pietu se přišly podívat desítky lidí.

Vyznamenání

Vyvrcholením oslav bude tradičně večerní předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Zeman by měl letos rozdat o něco více ocenění, vyznamenáni by měli být třeba rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica či vídeňský starosta Michael Häupl. I letos se akce ve Vladislavském sále kvůli sporům a nesouhlasu s politikou prezidenta Miloše Zemana nezúčastní rektoři vysokých škol a někteří politici.

Lidé si založení republiky připomenou i na řadě dalších míst v zemi, třeba v Ostravě nebo v Plzni. V Moravském Krumlově bude odhalen památník české státnosti, v Ostrožské Lhotě pak pamětní deska velitele parašutistického výsadku Carbon Františka Bogataje. Jaroslava Nováka, velitele Tvrze Hanička, která byla součástí předválečného opevnění Československa, připomene  pamětní deska u pevnosti.

Své dveře otevře Senát i Obecní dům

U příležitosti svátku Dne vzniku samostatného Československa bude jako tradičně bude zpřístupněna Kramářova vila v Praze, která slouží jako rezidence českých předsedů vlád. K vidění budou i reprezentační prostory pražského Obecního domu, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa. Den otevřených dveří pořádá také Sněmovna, Senát, ministerstvo průmyslu a obchodu či pražská radnice.

Kramářova vila bude otevřena od 10:00 do 16:00 hodin. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků.  Obecní dům bude otevřen od 09:00 do 16:00. Prohlídku sálů této secesní budovy doplní varhanní koncerty a na náměstí Republiky před budovou budou moci lidé zhlédnout hraný dokument ve virtuální realitě Buďte přitom ztvárňující přijetí prvního zákona Československa o založení státu.

Ve Sněmovně na Malé Straně bude jedním z lákadel dne otevřených dveří bude po zhruba měsíční rekonstrukci hlavní jednací sál. Dále budou od 09:00 do 16:00 zpřístupněny reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Sněmovny.

Senát otevře pro zájemce brány Kolovratského a Valdštejnského paláce od 09:00 do 16:00. Prohlídky Kolovratského paláce budou individuální, ve Valdštejnském paláci průvodci návštěvníky seznámí se zákoutími historických prostor včetně Hlavního sálu.

Veřejnosti se nabídne i možnost, podívat se do Rezidence primátora hlavního města Prahy a budovy Nové radnice na Mariánském náměstí od 09:00 do 18:00 hodin. Budou moci nahlédnout také do kanceláře primátorky.

Má vlast

U příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu se v sobotu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskuteční také tradiční Koncert pro republiku. V provedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a pod taktovkou dirigenta Ondreje Lenárda zazní cyklus šesti symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. 

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat